Laser naładuje baterie ludzkich implantów

Japońscy naukowcy opracowali urządzenie, które umożliwia ładowanie elektronicznych wszczepów bez konieczności wykonywania operacji.

Elektroniczne wszczepy, jak każde inne urządzenie, do działania potrzebują energii elektrycznej. Tą zapewniają baterie, które z czasem ulegną wyczerpaniu. Niestety wiąże się to z dodatkowym stresem dla pacjenta, a przede wszystkim - organizmu. Mowa tutaj o zabiegu chirurgicznym, bez którego niemożliwa jest wymiana wyczerpującego się ogniwa. Nie od dzisiaj wiadomo, ze każdy zabieg obarczony jest pewnym ryzykiem. Idealnym rozwiązaniem byłoby zdalna regeneracja baterii zasilających implanty.

Japońscy naukowcy opracowali urządzenie, które wykorzystuje węglowe nanotuby zatopione w silikonowej masie. Jeżeli na wynalazek skieruje się promień lasera o odpowiedniej mocy, to powstające ciepło zostanie zamienione na energię elektryczną. Odbywa się to we wspomnianych nanotubach, które bardzo dobrze absorbują ciepło.

Odkrycie japońskich naukowców może być przełomowe dla osób, którym w przyszłości zostaną wszczepione implanty. Powstająca w nanotubach energia elektryczna z powodzeniem naładuje wyczerpującą się baterię.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Implant | baterie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy