Rentgen ochroni przed jaskrą
Używane powszechnie w diagnostyce medycznej promieniowanie X może wykazywać nieznane dotychczas właściwości terapeutyczne, m.in. w leczeniu jaskry.
Jaskra to choroba oczu prowadząca do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki. W efekcie powoduje to pogorszenie lub nawet całkowitą utratę wzroku. Szacunkowo na świecie żyje ponad 70 milionów osób chorych na jaskrę i, mimo że etiologia schorzenia jest dobrze znana, wielu pacjentom nie udaje się pomóc. Najnowsze wyniki badań lekarzy z Jackson Laboratory mogą pomóc zwalczać tę chorobę.
Serwis Science Daily podaje, że potraktowanie pojedynczego oka promieniowaniem rentgenowskim zapewnia całkowitą ochronę przed jaskrą, która zostaje na całe życie. Do takich wniosków doszli doktorzy Gareth Howell i Simon John, którzy prowadzili badania na młodych myszach z genetyczną podatnością na jaskrę.
Eksperymenty rozpoczęto ponad 10 lat temu, kiedy to zauważono, że napromieniowanie ciała gryzonia zapewnia ochronę przed jaskrą. Po rocznym okresie obserwacyjnym, lekarze nie stwierdzili jaskry w 97 proc. napromieniowanych oczu, zaś w grupie kontrolnej jedynie w 20 proc. oczu. Koresponduje to z wnioskami lekarzy śledzących losy osób, które przeżyły zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki. O ile nadmierne promieniowanie zwiększa zapadalność m.in. na raka tarczycy to wydaje się chronić przed jaskrą.
Ostatnie eksperymenty Howella i Johna dowodzą, że prewencyjnie działa nie tylko napromieniowanie całego ciała, ale i pojedynczego oka. Dzięki temu można stosować niższe dawki, co mniej inwazyjnie działa na organizm myszy. Teraz przed badaczami kolejne wyzwanie i udowodnienie, że efekt ten można powtórzyć na innych modelach zwierzęcych. O testach na ludziach na razie można zapomnieć.