Zegarek F125p Akropolis. W hołdzie dużemu fiatowi

Po spektakularnym sukcesie zegarków z linii FSO M20, popularnie nazywanych „Warszawa”, firma Xicorr ma przyjemność przedstawić kolejny projekt wyrobu inspirowanego polską motoryzacją. Jest to model Xicorr F125p Akropolis, którego premiera rynkowa jest przewidywana na koniec pierwszej połowy 2015 roku.

zegarek
zegarekINTERIA.PL/materiały prasowe
Zegarek F125p Akropolis jest hołdem dla Fiata 125pINTERIA.PL/materiały prasowe

Polski Fiat 125p był produkowany w Fabryce Samochodów Osobowych w latach 1967-1991. Czterodrzwiowy sedan powstał na licencji włoskiego Fiata. Ogółem wyprodukowano 1 445 699 egzemplarzy tegoż pojazdu.

Przez dziesiątki lat był on ikoną motoryzacji w Polsce i marzeniem większości jej obywateli. W początkowej fazie produkcji był to bardzo nowoczesny samochód, później, pomimo wielu wprowadzonych w kolejnych latach modyfikacji, stawał się samochodem z przestarzałą konstrukcją.

W cztery lata od rozpoczęcia produkcji - w roku 1971 powstał przy FSO Ośrodek Sportu Samochodowego, w którym przygotowano egzemplarze przeznaczone do startów w rajdach samochodowych. Rok później polska załoga w składzie Andrzej Jaroszewicz i Andrzej Szulc wzięła udział w 20 Rajdzie Grecji (Rajd Akropolis).

Wystartowali oni w samochodzie Polski Fiat 125p z numerem startowym 25 i ukończyli rywalizację na 11 miejscu w klasyfikacji ogólnej i na pierwszym miejscu w swojej klasie pojemności silnika samochodu.

Pochodną udziału w rajdach stały się dwie "komercyjne" wersje usportowionego Fiata 125p. Były to samochody Monte Carlo z silnikiem 1600 i Akropolis z silnikiem 1800.

Załoga w składzie Andrzej Jaroszewicz i Andrzej Szulc na mecie Rajdu AkropolisINTERIA.PL/materiały prasowe

Inspiracja dla marki Xicorr

Jak przekazuje właściciel i projektant zegarków firmy Xicorr - Adam Tomaszewski: "Nasza przygoda z tym modelem rozpoczęła się od konkursu na projekt zegarka inspirowanego Polskim Fiatem 125p przeprowadzonego na profilu społecznościowym "Facebook". Zgłoszonych zostało 36 projektów, spośród których wybraliśmy 10 najciekawszych. Zwycięzcę wybrali nasi fani w otwartym głosowaniu".

"Wygrał projekt inspirowany właśnie sportową wersją Fiata 125p - Akropolisem. Wykorzystane zostały takie jego charakterystyczne elementy jak: felgi, grill czy ramki reflektorów.

Nasz, wdrożony do produkcji F125p Akropolis jest rozwinięciem tego zwycięskiego projektu. Oczywiście dopasowaliśmy dla niego odpowiedni mechanizm, wprowadziliśmy także konieczne zmiany, starając się jednak zachować ogólną charakterystykę zwycięskiego projektu.

Równocześnie już na etapie przygotowań, pomyśleliśmy o kilku wersjach kolorystycznych zegarka, odpowiadającym najpopularniejszym, charakterystycznym i doskonale znanym przez fanów polskich samochodów kolorom samochodu Fiat 125p.

Oczywiście w naszych planach produkcyjnych, mamy jeszcze wersję inspirowaną drugim z rajdowych modeli - MonteCarlo. Dla tego projektu przewidujemy modyfikację mechanizmu, tak by otrzymać liniowe wskazanie rezerwy chodu. Jakby nie patrzeć, w kolejce do deski projektowej stoi jeszcze model w kwadratowej kopercie. W końcu Fiat 125p nie bez powodu popularnie nazywany był "kanciakiem".

Xicorr F125p AkropolisINTERIA.PL/materiały prasowe

Xicorr F125p Akropolis

Dla nowego zegarka Xicorr, posiadającego prostą, surową i masywną kopertę o średnicy 45 milimetrów podkreślającą męski charakter tego stylizowanego odpowiednio do lat produkcji samochodu czasomierza, producent przyjął nazwę: "F125p Akropolis". Jego mechanizm o naciągu manualnym, poza odmierzaniem czasu podstawowego posiada także możliwość pomiaru krótkich odcinków czasu (stoper - chronograf), oraz wskazanie rezerwy chodu.

Na czarną tarczę czasomierza naniesiono grafikę i układ wskaźników nawiązujący do konkretnych elementów Fiata 125p. Są nimi: inspirowany felgą samochodu pierścień ze znacznikami minutowymi i pięciominutowymi oznaczeniami cyfrowymi na zewnątrz tarczy, grafika i struktura centrum tarczy nawiązująca do charakterystycznego dla Fiatów grilla, małe subtarcze przypominające podwójne reflektory samochodu, oraz wskaźnik rezerwy chodu zbliżony nie tylko wyglądem do swojego odpowiednika z deski rozdzielczej, ale także rolą do pełnionej w pojeździe przez wskaźnik stanu paliwa.

Na pierścieniu zewnętrznym naniesione są znaczniki minutowe, a dla odcinków pięciominutowych, w polach odpowiadającym wyglądem otworom felg samochodu, umieszczono oznaczenia cyfrowe. Te wyraźnie zaznaczone indeksy pięciominutowe są pokryte substancją luminescencyjną ułatwiającą odczyt czasu w półmroku.

Barwny pierścień wewnętrzny wykonywany w kilku wariantach (8 lub 9 barw), nawiązuje do  kolorów karoserii w jakich był produkowany samochód. Rozwiązanie to pozwoli potencjalnym nabywcom, zdobyć zegarek w kolorze"swojego" Fiata, lub innego, wybranego przez siebie koloru z ograniczonej, fabrycznej oferty FSO.

Dekiel czasomierza został udekorowany grafiką Fiata uczestniczącego w Rajdzie Akropolis, co potwierdzone jest dodatkowo stosownym napisem. Zegarek posiada mechanizm marki Seagull, o numerze referencyjnym TY1906.

Poznając detale wzornicze i techniczne zegarka F125p Akropolis, każdy z miłośników polskiej motoryzacji na pewno zechce taki zegarek posiadać i z przyjemnością będzie go używał. Czasomierz jest jednak na tyle interesująco zaprojektowany, że można być przekonanym, iż będzie doceniony prezentując się na nadgarstku osób nie związanych ani z motoryzacją ani też tylko tych , którzy zaliczają się do zarejestrowanego grona miłośników zegarków.

Zegarek F125p AkropolisINTERIA.PL/materiały prasowe

Władysław Meller

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas