Zegarek idealny: Jak go wybrać?

Czy istnieje złoty środek, dzięki któremu będziemy w stanie znaleźć zegarek idealny? Na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup czasomierza? Co jest ważniejsze: design, mechanizm, czy marka? Podpowiadamy, jak wybrać zegarek perfekcyjnie dopasowany do naszych potrzeb, który posłuży nam przez długi czas.

Krok 1: Design

Pierwszym kryterium wyboru przy zakupie zegarka jest zwykle jego design. Kobiety analizują w myślach swoją garderobę i dobierają czasomierz do stylu i konkretnych strojów w szafie, natomiast dla mężczyzn, zegarek to jedyna ozdoba i biżuteria uzupełniająca ich stylizację.

Jest to dla nich również element podkreślający zainteresowania i pasje. Kobiety najczęściej inwestują w kilka różnorodnych modeli czasomierzy, aby dopasować je do okazji i strojów  w różnym stylu.

Natomiast mężczyźni, przywiązani są raczej do dwóch modeli - klasycznego i sportowego, chociaż istnieją pasjonaci zegarków, którzy w swojej kolekcji mają ich kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt.

Reklama

Krok 2: Zegarek, a tryb życia

Gdy już wiemy, jakie wzornictwo i kolorystyka zegarka wpisują się w nasze gusta, zastanówmy się, w jakich zadaniach czasomierz będzie towarzyszył nam najczęściej.

Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia, uprawiamy dużo sportów, najlepszym pomysłem będzie zegarek
z wygodnym gumowym paskiem lub na stalowej bransolecie, ponieważ obydwa materiały są odporne na wodę. I tu dotykamy bardzo istotnej cechy zegarka, którą jest jego wodoszczelność. Wybierajmy zatem świadomie.

Zwróć uwagę:

  • 30M - klasa wodoszczelności, która chroni zegarek jedynie przed niewielkim zachlapaniem i deszczem,
  • 50M - klasa wodoszczelności, która pozwala pływać w zegarku, ale nie można w nim nurkować ,
  • 100M - klasa wodoszczelności, pozwalająca na nurkowanie na małych głębokościach,
  • 200M - klasa wodoszczelności, pozwalająca na nurkowanie w profesjonalnym sprzęcie (akwalungu).


Pomocne mogą być również fluorescencyjne wskazówki oraz indeksy na tarczy, które pozwalają na odczytanie godziny w ciemności. W niektórych przypadkach warto, aby zegarek posiadał wskaźnik daty - to udogodnienie pomocne głównie w przypadku pracowników biurowych, którzy często korzystają z kalendarza.

Kolejnym dodatkiem, który występuje również w wybranych modelach zegarków marki Atlantic jest stoper, fachowo zwany chronografem. Poza wartością użytkową, ma przede wszystkim wpływ na ciekawe wzornictwo zegarka, które z pewnością zwraca uwagę.


Kiedy już przeanalizujemy nasze oczekiwania w zakresie wzornictwa i określimy, z których funkcji dodatkowych chcielibyśmy korzystać w czasomierzu, zastanówmy się, jaki mechanizm będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Do wyboru mamy czasomierze kwarcowe oraz mechaniczne (w tym modele z mechanizmem automatycznym).

Zegarki skonstruowane w oparciu o mechanizmy kwarcowe są znacznie dokładniejsze, niż te z naciągiem ręcznym lub automatycznym. Odchylenie w przypadku tych pierwszych wynosi od kilku do kilkunastu sekund miesięcznie, natomiast dla drugich jest to kilka do kilkunastu sekund na dobę.

Ta zasada dotyczy jednak wyłącznie dobrej jakości zegarków kwarcowych i mechanicznych. Co ciekawe, istnieją również takie modele mechaniczne, które mogą poszczycić się dokładnością zegarków kwarcowych.

Zwróć uwagę:

· Porównując zegarki tej samej klasy/marki, zaobserwować można, że zegarki mechaniczne są droższe od zegarków kwarcowych mimo, że w teorii są mniej dokładne. Dlaczego tak się dzieje? Według znawców tematu, tylko zegarki mechaniczne mają duszę i są przez nich niejednokrotnie postrzegane jako małe dzieła sztuki.

· W zegarku mechanicznym, silnikiem jest sprężyna napędowa, przez co czasomierz wymaga codziennego nakręcania - jeśli Twoja pamięć bywa zawodna, wybierz model mechaniczny, ale z naciągiem automatycznym, który nie wymaga nakręcania (potrzebną energię zapewnia sam ruch ręki, który towarzyszy codziennym czynnościom).

· Dołączony do zegarka certyfikat C.O.S.C. jest potwierdzeniem, że zamontowany wewnątrz mechanizm, przeszedł pozytywnie oficjalny test dokładności chodu.

Właściwie dobrany zegarek, to klucz do podkreślenia osobowości i stylu, a często również pokazania swojego charakteru i zainteresowań. Świadomie dopasowany do indywidualnych potrzeb, będzie służył nam przez długi czas, zgodnie z naszym stylem życia i preferencjami. Kolekcja zegarków szwajcarskiej marki Atlantic jest na tyle szeroka, że z pewnością usatysfakcjonuje  gusta nawet najbardziej wymagającego fana czasomierzy.

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy