1000-letni lek nadzieją na pokonanie groźnej superbakterii

Lek sprzed 1000 lat, który pierwotnie był stosowany w leczeniu infekcji oczu może również pomóc organizmowi pokonać gronkowca odpornego na metycylinę (MRSA), jedną z najgroźniejszych superbakterii.

Gronkowiec złocisty pod skaningowym mikroskopem elektronowym
Gronkowiec złocisty pod skaningowym mikroskopem elektronowym123RF/PICSEL

Naukowcy z University of Nottingham odtworzyli starożytny przepis pochodzący z Bald's Leechbook (znanej także pod nazwą Medicinale Anglicum). Jest to jeden z najstarszych zachowanych do czasów obecnych tekstów medycznych. Tworząc specyfik krok po kroku zgodnie z przepisem zawartym w księdze, włączając w to wykorzystanie wina ze starej, tysiącletniej winnicy, naukowcy opracowali lek, który jest w stanie zabić 90 proc. bakterii MRSA (opornych na metycylinę szczepów gronkowca) u myszy.

Pierwsze wyniki oszołomiły naukowców. Mikrobiolog Freya Harrison powiedziała w wywiadzie dla CNN, że nikt się nie spodziewał takiego rezultatu. MRSA są częstą przyczyną zakażeń wewnątrzszpitalnych i są niezwykle trudne do wyleczenia, ponieważ najczęściej są odporne na wiele nowoczesnych antybiotyków.

Naukowcy nie są jeszcze pewni, dlaczego starożytna mikstura, będąca mieszanką cebuli, czosnku, wina i żółci z krowiego żołądka jest tak skuteczna w leczeniu infekcji gronkowcem. Nie wiadomo również, czy to sama mieszanina tych dziwnych składników wywołuje tak spektakularny efekt, czy to każdy składnik z osobna działa oddzielnie likwidując różne objawy infekcji bakteryjnej.

Tylkomedycyna.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas