Lek na czerniaka skuteczny na rzadki rodzaj białaczki
Brytyjskim naukowcom udało się pokonać rzadki typ białaczki przy użyciu specyfiku powszechnie wykorzystywanego w leczeniu czerniaka.
Białaczka włochatokomórkowa (HCL) to rzadki typ nowotworu, stanowiący tylko 2 proc. wszystkich białaczek. Każdego roku w Ameryce Północnej i Europie na tę chorobę zapada ok. 2000 osób.
Zespół naukowców z University of Leicester odkrył, że Vemurafenib, inhibitor onkogenu BRAF zaangażowanego w transformację nowotworową, zatwierdzony do leczenia zaawansowanego czerniaka, jest skuteczny w zwalczaniu HCL. Doustne przyjmowanie odpowiednio dobranych dawek leku pozwala na całkowite pozbycie się komórek nowotworowych z organizmu pacjenta.
- U pacjentów cierpiących na HCL zidentyfikowaliśmy mutację genu BRAF, która często pojawia się w nowotworach skóry. Dzięki temu mogliśmy zastosować terapię z użyciem Vemurafenibu, który sprawdza się jako inhibitor BRAF w czerniakach - powiedział Salvador Macip z Leicester Royal Infirmary.
Tym, co najbardziej zaskoczyło naukowców był fakt, że lek nie działał zgodnie z oczekiwaniami. Mimo iż u pacjentów z HCL Vemurafenib skutecznie blokował BRAF i zabijał komórki nowotworowe, nie udało się zablokować przekazywania sygnałów. Dlatego właśnie potrzebne są dodatkowe badania.
Onkolodzy mają nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będzie możliwe leczenie Vemurafenibem nie tylko czerniaka, ale i białaczki włochatokomórkowej.