Na Marsie odkryto tajemniczą pulsację magnetyczną

Zrobotyzowany lądownik InSight, który prowadzi badania geologiczne na Marsie, odkrył tajemnicze pulsy w tamtejszym polu magnetycznym, do których dochodzi w nocy. Naukowcy nigdy nie spotkali się z takim zjawiskiem na innych planetach i nie potrafią go wytłumaczyć.

Lądownik InSight ma pomóc w rozwiązaniu niektórych zagadek Marsa
Lądownik InSight ma pomóc w rozwiązaniu niektórych zagadek Marsa123RF/PICSEL

Na niedawnym posiedzeniu Europejskiego Kongresu Badań Planetarnych i Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego przedstawiono najnowsze dane, które zebrał bezzałogowy lądownik InSight. Maszyna nie tylko wykryła tajemnicze pulsy magnetycznie - okazało się również, że skorupa marsjańska jest znacznie bardziej namagnetyzowana, niż zakładano wcześniej.

Magnetometr, który znajduje się na pokładzie InSight, wykazał, że pole magnetyczne w pobliżu lądownika jest około 20 razy silniejsze od przewidywań, które opierano o dane, pochodzące z orbitera Mars Global Surveyor.Co więcej, lądownik wykrył pod powierzchnią Czerwonej Planety przewodzącą prąd elektryczny warstwę o grubości około czterech kilometrów. Naukowcy podejrzewają, że może to być globalny podpowierzchniowy zbiornik ciekłej wody, choć na dzień dzisiejszy jest zbyt wcześnie, aby mówić o wielkim odkryciu.

Jednak największym zaskoczeniem były dziwne pulsy magnetyczne, które występowały około północy czasu lokalnego. Lądownik InSight znajduje się w pobliżu marsjańskiego równika. Na Ziemi nocne pulsy magnetyczne występują na wyższych szerokościach geograficznych, ale naukowcy nie potrafią wyjaśnić zjawisk, które mają miejsce na Czerwonej Planecie.

Lądownik InSight materiały prasowe

Dzięki misji zrobotyzowanego lądownika InSight dowiedzieliśmy się, że na Marsie również występują wstrząsy sejsmiczne. Okazuje się, że Czerwona Planeta w dużym stopniu przypomina Ziemię. Wciąż jednak nie wiadomo, czy planeta zawiera duże ilości wody, która sprzyjałaby przetrwaniu życia bakteryjnego.

Zmianynaziemi.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas