Oczy też się starzeją. Jak je odmłodzić?

Dbając o zdrowie naszego organizmu rzadko myślimy o oczach, które również podlegają naturalnemu procesowi starzenia się. Utrata zdolności akomodacyjnych oka, zwana presbiopią lub starczowzrocznością pojawia się najczęściej po 40. roku życia i powoduje trudności z wyraźnym widzeniem z bliska.

Metoda intraCOR jest stosowana przez warszawskie Centrum Okulistyczne Nowy Wzrok
Metoda intraCOR jest stosowana przez warszawskie Centrum Okulistyczne Nowy Wzrokmateriały prasowe

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej, na zlecenie Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, na ponad 1000 respondentach powyżej 18. roku życia, aż 85 proc. Polaków nie wie, co to jest presbiopia. Ponad jedna trzecia badała wzrok ponad dwa lata temu, a 7  proc. ankietowanych zadeklarowało, że nigdy nie kontrolowało wzroku.

Presbiopia - powszechny problem

Starczowzroczność może pojawić się nawet u osób, które nigdy nie miały problemów z widzeniem. Nie jest uznana za chorobę, ponieważ to naturalny proces starzenia się organizmu. Z upływem lat soczewka twardnieje, traci elastyczność i możliwość swobodnej zmiany kształtu, a więc również zdolność akomodacji. Źrenica staje się węższa i mniej czuła na światło. Pierwsze objawy to brak ostrości widzenia przedmiotów w bliskiej odległości, kiedy np. nie możemy odczytać drobnego druku lub trudności z czytaniem zwłaszcza przy słabym oświetleniu. Osoby dorosłe, które zauważą u siebie pierwsze problemy powinny zgłosić się do okulisty, aby zweryfikować czy to nie pierwsze symptomy presbiopii.

Rozwój współczesnej medycyny pozwala na szybkie rozpoznanie wady wzroku i wdrożenie odpowiedniego leczenia, dzięki któremu możemy zniwelować objawy i przywrócić komfort życia. Najprostszym sposobem radzenia sobie z procesem starzenia się oka jest stosowanie okularów lub soczewek kontaktowych. Od kilku lat dostępna jest również w Polsce innowacyjna metoda laserowej korekcji wzroku - intraCOR.

Okulary i soczewki - nie zawsze komfortowa alternatywa

Mimo, iż okulary stały się współcześnie uzupełnieniem modowych trendów, osoby które muszą je nosić na co dzień wiedzą, że w wielu sytuacjach są kłopotliwe i niewygodne. Przeszkadzają w codziennej aktywności, uprawianiu sportów, a korygowanie za ich pomocą widzenia bliży jednocześnie zakłóca widzenie dali. Osobom posiadającym różnicę pomiędzy wadą w jednym a drugim oku przekraczającą 3-3,5 dioptrii prawie niemożliwe jest dobranie okularów, tak aby widziały idealnie. Dodatkowo dużym dyskomfortem są ograniczenia związane z tym, iż stale trzeba o nich pamiętać i uważać aby ich nie porysować. Coraz częściej okulary wykorzystywane są jedynie w sytuacjach domowych.

Alternatywą jest wykorzystanie soczewek kontaktowych. Są bardziej komfortowe od okularów, ale należy pamiętać o konieczności ich regularnej pielęgnacji i przestrzeganiu zaleceń higienicznych. Wiele osób nie może przyzwyczaić się do ich codziennego wkładania i wyjmowania. Podstawową wadą jest uczucie dyskomfortu podczas noszenia. Dla wielu kobiet jedną z wad soczewek kontaktowych jest konieczność zachowania szczególnej ostrożności przy wykonywaniu makijażu. Osoby te nie mogą stosować niektórych kosmetyków jak np. tuszu wydłużającego rzęsy. Makijaż muszą wykonywać dopiero po założeniu soczewek, a usuwać go po ich ściągnięciu.

Według badań CBOS, o braku komfortu związanym z noszeniem szkieł korekcyjnych mówiła więcej niż co czwarta osoba. Rozwiązaniem, dostępnym na rynku, może być stosowanie innowacyjnych soczewek OrtoK, które zakładane jedynie do snu zapewniają korekcję wady wzroku na 16-40 godzin w ciągu kolejnych dni.

Metoda intraCOR

Najnowszym trendem w światowej okulistyce jest korygowanie wad wzroku za pomocą laserowej korekcji metodą intraCor. Polega ona na wykonaniu laserem pięciu kolistych "nacięć" w wewnętrznych warstwach rogówki oka. Krótkie impulsy lasera powodują, że tkanki rogówki ulegają przemianie w gazowe pęcherzyki, które następnie wyparowują. Pod wpływem tych nacięć oraz działania ciśnienia wewnątrzgałkowego rogówka w centrum nieznacznie się uwypukla i nabiera pożądanego kształtu. Skutkuje to zwiększeniem jej mocy optycznej i umożliwia ostre widzenie z bliska.

- Dla pacjenta jest to metoda bardzo komfortowa ponieważ zabieg jest całkowicie bezbolesny, odbywa się bardzo szybko, samo działanie lasera na oko zajmuje zaledwie 15 sekund i daje natychmiastowe rezultaty, zauważalne już po kilku godzinach. Wystarczy operacja jednego oka, aby funkcjo­nować bez okularów czy szkieł kontaktowych - powiedział lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, wykonujący zabiegi metodą intraCOR.

W grupie osób korzystających obecnie ze szkieł (48 proc. badanych) ankieta CBOS wykazała, że co drugi Polak poddałby się laserowemu zabiegowi korekcji wzroku, aby wyeliminować konieczność noszenia okularów lub szkieł kontaktowych.

Oczy są jednym z podstawowych narządów komunikacji i źródła informacji o otaczającym nas świecie. Im wcześniej zostaną wykryte różne wady wzroku, tym większe są szanse na ich wyeliminowanie. Laserowa korekcja wad wzroku to aktualnie najnowszy trend w światowej okulistyce, który poprawia nie tylko komfort widzenia, ale i życia. Zabiegi intraCOR wykonywane są w Unii Europejskiej od kwietnia 2009 r., a w Polsce od września 2010 r. Jako jedyne wykonuje je warszawskie Centrum Okulistyczne Nowy Wzrok.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas