Odkryto Goblina, nowy obiekt transneptunowy

Astronomowie odkryli nowy obiekt transneptunowy na krawędzi Układu Słonecznego. To 2015 TG387, znany także jako Goblin.

Wizja artystyczna Planety X
Wizja artystyczna Planety Xmateriały prasowe

Peryhelium Goblina, czyli najbliższa odległość dzieląca obiekt od Słońca, to ok. 65 j.a. (jednostek astronomicznych), gdzie 1 j.a. to odległość Ziemia-Słońce. Tylko dwa inne ciała w Układzie Słonecznym mają dalsze peryhelium - planetoida 2012 VP113 i planeta karłowata Sedna. Ale Goblin ma bardziej ekscentryczną orbitę oddalającą się od naszej gwiazdy.

- Wydaje nam się, że na obrzeżach Układu Słonecznego mogą znajdować się tysiące małych ciał, takich jak 2015 TG387, ale ich znalezienie jest bardzo trudne. Obecnie jesteśmy w stanie dostrzec 2015 TG387 tylko wtedy, gdy zbliża się o Słońca. Około 99 proc. jego 40-letniej orbity nie jesteśmy w stanie zobaczyć - powiedział David Tholen z Uniwersytetu Hawajskiego, jeden z autorów odkrycia.

Obiekty transneptunowe (TNO) to planetoidy obiegające Słońce po orbitach, znajdujące się daleko poza orbitą Neptuna. Należą do nich ciała niebieskie wielkości Plutona i mniejsze. Do czerwca 2018 r. odkryto ponad 2500 takich obiektów, a jeszcze wiele czeka na klasyfikację. Ważnym składnikiem TNO jest lód. Często charakteryzują się one czerwoną barwą powierzchni, co tłumaczy się faktem, że są wystawione na działanie silnego promieniowania kosmicznego, wywołującego znaczące przemiany fizyczne i chemiczne.

Orbita  2015 TG387 jest wyjątkowo ekscentryczna
Orbita 2015 TG387 jest wyjątkowo ekscentrycznamateriały prasowe

Wszystkie znane TNO mają podobne peryhelium, co narodziło sugestie, że coś może wpływać na ich orbity. Tak narodził się mit Planety X, która może znajdować się na rubieżach Układu Słonecznego i oddziaływać na inne obiekty.

Obecnie nie ma żadnych dowodów na istnienie Planety X, ale przeprowadzone symulacje wykazały, że jej obecność zagwarantowałaby stabilność orbity Goblina. 

Nauka BEZ fikcji: Nazwy ciał niebieskichVideo Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas