Ostatnie pół zdjęcia z sondy Rosetta

Udało się odzyskać “pół zdjęcia” z ostatnich pakietów przesłanych przez sondę Rosetta tuż przed lądowaniem na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Grafika pokazująca dwa ostatnie zdjęcia z misji Rosetta (na czerwono obszar z ostatniego zrekonstruowanego zdjęcia)
Grafika pokazująca dwa ostatnie zdjęcia z misji Rosetta (na czerwono obszar z ostatniego zrekonstruowanego zdjęcia)materiały prasowe

Dzięki europejskiej misji Rosetta, 67P/Czuriumow-Gierasimienko (67P) jest prawdopodobnie najlepiej poznaną kometą. Sonda została wystrzelona 2 marca 2004 roku i dotarła do komety 6 sierpnia 2014 roku. Oczom naukowców ukazał się niesamowity obiekt, tak naprawdę będący złożeniem dwóch mniejszych. Na powierzchni komety osiadł lądownik Philae, natomiast sonda krążyła wokół 67P przez kolejne dwa lata. Koniec misji Rosetta nastąpił 30 września 2016 roku. Sonda zakończyła misję lądowaniem na powierzchni komety.

Ostatnie zdjęcie misji Rosetta

Prawie rok po zakończeniu misji, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała o odzyskaniu “połowy zdjęcia” z ostatnich pakietów telemetrii przesłanych przez Rosettę. Te dane zostały zachowane na serwerach na Ziemi, ale nie zostały rozpoznane przez automatyczne oprogramowanie analizujące dane. Dopiero po “ręcznej” analizie danych okazało się, że w ostatnich pakietach telemetrii jest 12228 bajtów ze zdjęcia.

Ułożenie dwóch ostatnich zdjęć z misji Rosetta (na czerwono – zrekonstruowane zdjęcie) materiały prasowe

Zrekonstruowane zdjęcie zostało wykonane na wysokości około 19,5 metra nad powierzchnią komety 67P. Zdjęcie obejmuje obszar o długości około 1 metra. Rozdzielczość tego zdjęcia to około 2 mm na piksel. W tej rozdzielczości obszar lądowania sondy Rosetta nie ma gładkiej powierzchni – widoczne są różne małe nierówności oraz większe bryłki materii. Co ciekawe, także kolor powierzchni nie wydaje się być jednorodny – niektóre drobne fragmenty podłoża zdają się być nieco ciemniejsze od pozostałej części tego regionu.

Zrekonstruowane ostatnie “pół zdjęcia” z sondy Rosettamateriały prasowe

Analiza danych wyprawy będzie trwać jeszcze wiele lat. Co ciekawe, pojawiła się ostatnio propozycja przeprowadzenia kolejnej misji ku komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Byłaby to misja typu “sample return”.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas