Rosja testuje naddźwiękowy pocisk przeciwokrętowy

Rosja przetestowała pocisk naddźwiękowy 3M22 . Konstrukcja przeznaczona jest do atakowania statków na morzu i celów na lądzie – wszystko to z prędkością Mach 9.

Pocisk naddźwiękowy 3M22  Tsirkon
Pocisk naddźwiękowy 3M22 Tsirkonmateriały prasowe

Według Naval News, test pocisku przeciwokrętowego miał odbyć się w styczniu bieżącego roku na Morzu Barentsa. Pocisk został wystrzelony i trafił w cel na lądzie. Podobno, już wcześniej przeprowadzono pięć testów pocisku Tsirkon. Styczniowy test miał być jednak kluczowy w zakresie wprowadzenia rozwiązania do służby. Pierwotnie został on ogłoszony przez TASS - rosyjskie, państwowe medium.

3M22 został zaprojektowany tak, aby wykorzystywać prędkość do penetrowania obrony wroga. W zależności od profilu lotu pocisku, amerykański system Aegis Combat System miałby od dwóch minut do 20 sekund na wyśledzenie i zestrzelenie Tsirkona.

Pocisk zostanie uzbrojony w głowicę konwencjonalną lub nuklearną. Jego zasięg to nieco ponad 500 km.

Rosyjska fregata Admirał Gorszkow - z niej przeprowadzono testy naddźwiękowego pocisku. Zdjęcie z 2019 roku w chińskim porcie
Rosyjska fregata Admirał Gorszkow - z niej przeprowadzono testy naddźwiękowego pocisku. Zdjęcie z 2019 roku w chińskim porcieAFP

Tsirkon może zostać zainstalowany na okręcie podwodnym Projekt 949A Irkutsk. Znaczna część rosyjskiej floty jest przestarzała, a umieszczenie Tsirkona na starszych statkach może dać Rosjanom odrobinę przewagi.

Docelowo pocisk ma znaleźć się na wszystkich okrętach bojowych.

Testy poprzedniej wersji pocisku:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas