SpaceX Crew-2 - kiedy i o której godzinie start misji NASA i SpaceX?

W piątek na Międzynarodową Stację Kosmiczną ma polecieć kolejna misja Crew Dragon. Rakieta Falcon 9 wyniesie czterech śmiałków w ramach misji Crew-2. O której godzinie odbędzie się start i gdzie można go oglądać?

Rakieta Falcon 9 i kapsuła Dragon są gotowe do startu - poinformowało 22 kwietnia wieczorem polskiego czasu SpaceX
Rakieta Falcon 9 i kapsuła Dragon są gotowe do startu - poinformowało 22 kwietnia wieczorem polskiego czasu SpaceXmateriały prasowe

Pierwszy raz specjalna kapsuła tej firmy z dwoma astronautami amerykańskimi została wyniesiona w kosmos pod koniec maja 2020 r, a w sierpniu wróciła z tymi samymi pasażerami na Ziemię. Drugi raz kapsuła Crew Dragon firmy SpaceX z czwórką astronautów na pokładzie zadokowała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w listopadzie 2020 roku.

Od 2011 roku NASA korzystała z pomocy Rosjan - teraz nadszedł czas na zmiany. Projekt NASA i SpaceX ma być pierwszym takim przedsięwzięciem od czasów wahadłowców. "Wiele osób mówiło, że uzależnienie się Amerykanów od Rosjan w kwestii wynoszenia astronautów w kosmos jest po prostu upokarzające" - zauważył w rozmowie z PAP dr hab. Grzegorz Brona, były szef Polskiej Agencji Kosmicznej.SpaceX Crew-2  - kto leci?

Na ISS w ramach SpaceX Crew-2  lecą po raz kolejny cztery osoby: Amerykanin Shane Kimbrough (dowódca misji), Amerykanka Megan McArthur (pilot) oraz Francuz Thomas Pesquet z ESA i Japończyk Akihiko Hoshide z Japońskiej Agencji Kosmicznej.

Załoga misji Space Crew-2 - Od lewej Francuz Thomas Pesquet z ESA, Megan McArthur (pilot), Shane Kimbrough (dowódca misji) i Japończyk Akihiko Hoshidemateriały prasowe

SpaceX Crew-2 - kiedy start?

Start został ustalony na 23 kwietnia 11:49 naszego czasu. Relację z tego wydarzenia można oglądać od godziny 7:30 23 kwietnia.

Relację ze startu można oglądać na kanale NASA:

Astronauci powinni dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną i przeprowadzić proces dokowania w sobotę, 24 kwietnia, w okolicach godziny 10:00.

SpaceX wypuszcza na orbitę kolejnych 60 satelitów StarlinkAFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas