Wiatry słoneczne wywołują pioruny na Ziemi
Naukowcy odkryli, że aktywność Słońca ma wpływ na natężenie i intensywność ziemskich burz.
O tym, że aktywność słoneczna wpływa na ziemską pogodę wiadomo nie od dziś. Teraz naukowcy zauważyli, że liczba piorunów na naszej planecie zwiększa się, gdy w atmosferze znajduje się dużo naładowanych cząstek pochodzących ze Słońca. Dzięki odnotowaniu takiej zależności, w niedalekiej przyszłości naukowcy przewidzą, kiedy będzie można spodziewać się gwałtownych piorunów.
Rotacja naszej gwiazdy sprawia, że w przestrzeń kosmiczną stale są wyrzucane strumienie naładowanych cząsteczek poruszających się z prędkością 400-800 km/s. Wiatr słoneczny docierający do ziemskiej atmosfery powoduje występowanie majestatycznych zórz polarnych. W innych rejonach naszej planety wiatr słoneczny może powodować groźne burze ze spektakularnymi piorunami.
Wiatry słoneczne nie są stałe - czasami są silniejsze, a kiedy indziej słabsze. Ze względu na stałą rotację naszej gwiazdy, wiatry słoneczne mogą spotykać się ze sobą i, podobnie jak w interferujących falach, łączyć tworząc większe skupiska naładowanych cząstek.
Przewidywanie uderzeń piorunów może być istotne także dla bezpieczeństwa ludzi. Każdego roku odnotowuje się ok. 24 000 przypadków porażeń piorunem.