Wiatr słoneczny
Środa, 22 listopada 2023 (13:43)
Aktualizacja Wtorek, 6 lutego 2024 (15:18)
Wiatr słoneczny to strumień naładowanych cząstek, głównie protonów i elektronów, emitowanych przez koronę Słońca. Przemieszcza się przez Układ Słoneczny ze średnią prędkością 450 km/s, wpływając na pola magnetyczne planet i tworząc zorze polarne na Ziemi. Jego intensywność i prędkość mogą wpływać na działanie satelitów i systemów komunikacyjnych.
Wiatr słoneczny - najważniejsze informacje
-
Elementy:
Co to jest wiatr słoneczny i jak powstaje?
Wiatr słoneczny składa się z protonów, elektronów i cząstek alfa, jest strumieniem plazmy wypływającym ze Słońca, rozchodzącej się promieniście we wszystkich kierunkach. Ruch cząstek jest deformowany przez pole magnetyczne słońca oraz wiatr ze znajdujących się w jego pobliżu gwiazd, co zaburza symetrię sferycznego wypływu.
Sonda Ulysses pozwoliła lepiej poznać zależności w występowaniu wiatru słonecznego. Badania wykazały, że na szerokościach heliograficznych obszaru polarnego notowane są prędkości dwukrotnie większe niż na płaszczyźnie słonecznego równika.
Dziury koronalne, czyli ciemniejsze obszary najbardziej zewnętrznej części, rozciągającej się miliony kilometrów od Słońca, związane z otwartymi liniami pola magnetycznego, są odpowiedzialne za powstawanie wiatru słonecznego o dużej prędkości.
Dziury koronalne, czyli ciemniejsze obszary najbardziej zewnętrznej części, rozciągającej się miliony kilometrów od Słońca, związane z otwartymi liniami pola magnetycznego, są odpowiedzialne za powstawanie wiatru słonecznego o dużej prędkości.
Zewnętrzna część atmosfery – zwana koroną słoneczną, ma taki sam skład ilościowy jonów jak wiatr słoneczny. Zanikają podczas szczytu aktywności słonecznej, a wtedy jego prędkość zmniejsza się. Protony spokojnej fazy wiatru osiągają energię około 0,5 keV, jednak podczas rozbłysków może być to nawet 1 GeV.
Wiatr słoneczny i jego konsekwencje dla Ziemi
Wiatr słoneczny odkształca magnetosferę Ziemi, deformuje ją i rozciąga w kierunku przeciwnym do słońca, w przestrzeń międzyplanetarną Układu Słonecznego. Rozbłyski wywołane zaburzeniami gęstości i prędkości wiatru emitują obłoki plazmy, a te wywołują burze magnetyczne.
Wiatr słoneczny unosi z powierzchni Słońca materię w tempie 1x109 kg/s. W bliskiej odległości od Ziemi prędkość wiatru słonecznego wynosi pomiędzy 200 a 889 km/s, przy czym średnia wartość to 450 km/s.
Pogoda kosmiczna, czyli ogół zjawisk obserwowanych na Słońcu i we wnętrzu ziemskiej magnetosfery, które spowodowane zmianami intensywności wiatru słonecznego, powoduje znaczne zaburzenia w warunkach okołoziemskich.
Wpływa na klimat, wywołując „Małą Epokę Lodowcową” podczas wystąpienia długiego okresu ekstremalnie niskiej aktywności słonecznej, która jest skorelowana z okresem niższych średnich temperatur na północnej półkuli Ziemi, głównie w rejonie Północnego Atlantyku.
Może też wywierać wpływ na istniejące technologie, takie jak elektronika satelitów telekomunikacyjnych, zakłócenia transmisji satelitarnej, przekazów telefonicznych, transmisji radiowych. Szacuje się, że z powodu kosmicznej pogody rocznie awarii ulega 150 satelitów należących tylko do Stanów Zjednoczonych.
Dopływ wysokiej energii cząstek do Ziemi jest spowodowany przez rozbłyski słoneczne. Ma to wpływ na urządzenia elektroniczne nie tylko w przestrzeni kosmicznej, ale i na powierzchni planety. Mogą powodować usterki podczas produkcji chipów komputerowych czy awarie sieci energetycznej.
Wiatr słoneczny - Wiadomości
-
Voyager 2 dalej pomaga naukowcom. Rozwikłano jedną z tajemnic Urana
Czwartek, 14 listopada 2024 (07:33)W 1986 roku sonda Voyager 2 przelatująca obok Urana dostarczyła nam pierwszego i jedynego jak dotąd bliskiego spojrzenia na tę planetę. Natrafiono wtedy na nowe księżyce, pierścienie, ale... -
Czerwony, różowy, zielony, żółty. Dlaczego zorza ma różne kolory?
Sobota, 25 maja 2024 (12:00)Zapierające dech w piersiach spektakle na niebie w postaci malowniczej zorzy można oglądać coraz częściej także z wielu zakątków Polski. Pojawiają się w różnej formie, a także w... -
„Zorza” na Słońcu. Nieznane zjawisko w centrum Układu Słonecznego
Sobota, 18 listopada 2023 (19:55)Naukowcy wykryli coś, co do złudzenia przypomina zorzę polarną. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zjawisko miało miejsce na Słońcu. Długotrwałe emisje radiowe... -
Solar Orbiter znalazł przyczyny wiatru słonecznego. Ważne odkrycie sondy
Piątek, 25 sierpnia 2023 (17:44)Solar Orbiter to sonda należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz NASA, która bada Słońce od kilku lat. Dane zebrane przez statek okazały się być bardzo wartościowe. Solar Orbiter... -
Słońce chce nas zniszczyć? Ogromna plama zwiastuje kolejną zorzę polarną
Czwartek, 30 marca 2023 (13:20)Słońce jest nie tylko życiodajne, gdyż gigantyczna gwiazda byłaby bez problemu w stanie zniszczyć doszczętnie życie na Ziemi. Nie bez powodu jest zatem obiektem ciągłych obserwacji... -
Burza słoneczna uderzyła w Ziemię. Niesamowite zdjęcia zorzy polarnej
Wtorek, 12 października 2021 (17:11)Po kolejnym wybuchu na Słońcu, w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery rozpętała się burza geomagnetyczna, za sprawą której pojawiła się zorza polarna. Zachwycano się nią na obszarach... -
Burza słoneczna. Kiedy uderzy w Ziemię i czy wybuch na Słońcu odetnie nas od Internetu?
Poniedziałek, 11 października 2021 (20:20)W ostatnich godzinach w globalnej sieci lotem błyskawicy rozprzestrzenia się informacja o zbliżającej się globalnej awarii Internetu. Jej źródłem ma być ostatni wybuch na Słońcu. Czy... -
Naukowcy dokonali czegoś takiego pierwszy raz
Niedziela, 20 czerwca 2021 (18:02)Naukowcom po raz pierwszy udało się stworzyć dokładną mapę heliosfery, czyli bańki ochronnej rozciągającej się wokół Słońca. Chroni ona Ziemię przed szkodliwym promieniowaniem...