Wkrótce start nowego amerykańskiego satelity. Nic o nim nie wiadomo
Na 28 lipca zaplanowano start amerykańskiego satelity zwiadowczego NROL-61. Prawdopodobnie jest to satelita nowego typu, o którym mało informacji jest dostępnych.
Start satelity NROL-61 zaplanowano na 28 lipca, pomiędzy 14:00 a 18:00 CEST. Odbiorcą jest amerykańskie biuro National Reconnaissance Office (NRO), które jest jedną z kilkunastu agencji wywiadowczych USA. Informacje o satelitach tego biura, o zbiorczej nazwie NROL, są bardzo skąpe - zazwyczaj niewiele informacji jest udostępnianych nie licząc podanej daty startu oraz wykorzystywanej rakiety. Pozostałe informacje pochodzą z pozarządowych źródeł. Wiadomo jednak, że agencja NRO używa wielu typów satelitów: od zwiadu optycznego, poprzez "signals intelligence", aż po satelity komunikacyjne, służące jako przekaźniki dla danych z innych satelitów agencji.
Do wyniesienia NROL-61 zostanie wykorzystana rakieta Atlas 5 w konfiguracji 421, czyli wyposażonej w czterometrową osłonę aerodynamiczną oraz dwie rakiety pomocnicze. Nigdy wcześniej taka konfiguracja rakiety Atlas 5 nie została wykorzystana do lotu satelitów NROL. Właśnie ta konfiguracja rakiety sugeruje, że NROL-61 jest nowym typem satelity lub zmodernizowaną wersją któregoś z używanych już typów NROL.
Jak na razie nie podano informacji dotyczącej kierunku lotu rakiety - tej możemy się spodziewać na kilka dni przed startem w formie ogłoszenia NOTAM. Lot odbędzie się z Florydy, z wyrzutni LC-41. Z tej wyrzutni możliwe są loty zarówno na orbitę geostacjonarną (w kierunku wschodnim) lub na orbitę typu Mołnia (kierunek północno-wschodni), czyli o dużym nachyleniu oraz o dużej ekscentryczności. W przypadku lotu w kierunku wschodnim, NROL-61 będzie prawdopodobnie nowym rodzajem satelity telekomunikacyjnego umiejscowionym na orbicie geostacjonarnej. W przypadku lotu w kierunku północno-wschodnim, NROL-61 będzie prawdopodobnie nową wersją istniejącego już typu satelity telekomunikacyjnego na orbicie typu Mołnia.
NROL-61 będzie już trzecim lotem dla agencji NRO w 2016 roku. Przed końcem roku powinien odbyć się jeszcze jeden start dla tej instytucji. Łącznie NRO obecnie dysponuje przynajmniej trzydziestoma aktywnymi satelitami różnego typu. Daje to wyobrażenie o amerykańskich potrzebach oraz zdolnościach wywiadowczych.