Zęby aligatorów kluczem do regeneracji naszego uzębienia?

​Komórki macierzyste, które umożliwiają aligatorom regenerację zębów, mogą pomóc naukowcom odtworzyć ten proces u ludzi.

Aligator wymienia pełen komplet zębów ok. 50 razy w ciągu całego życia
Aligator wymienia pełen komplet zębów ok. 50 razy w ciągu całego życia123RF/PICSEL

Badacze odkryli mechanizmy pozwalające amerykańskim aligatorom na wymianę garnituru 80 zębów aż 50 razy w ciągu całego życia.

- Ludzie mają tylko dwa zestawy zębów: mleczne i stałe. Ale w świecie przyrody jest inaczej. Docelowo chcemy zidentyfikować komórki macierzyste, które mogą być wykorzystywane jako źródło do odnowy zębów u dorosłych ludzi. Jednak aby to osiągnąć, musimy zrozumieć jak to jest możliwe, że aligator może wymienić pełen zestaw zębów aż 50 razy w ciągu całego swojego życia - powiedział Cheng-Ming Chuong, patolog z University of Southern California.

Podczas gdy większość kręgowców może wymieniać zęby przez całe życie, stałe uzębienie człowieka wyrasta tylko raz, mimo występowania blaszki zębowej zawierającej komórki macierzyste.

Aligatory są dobrym modelem do budowy protez dla ssaków. Naukowcy odkryli, że każdy ząb aligatora jest zbudowany z trzech warstwowo ułożonych kompleksów komórek. Wśród nich najważniejsza jest blaszka zębna, w której występuje mnóstwo komórek macierzystych. Dzięki temu, wymiana zębów u aligatora może odbywać się płynnie i regularnie.

W dalszych badaniach naukowcy chcą dowiedzieć się, czy komórki macierzyste występujące w blaszkach zębowych aligatorów, można by z powodzeniem użyć u ludzi.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas