Bursztyn z jaszczurkami sprzed 99 milionów lat

W trakcie ekspedycji archeologicznej prowadzonej w południowo-wschodniej Azji, chińscy naukowcy dokonali niezwykłych odkryć. W birmańskiej prowincji Kachin natknęli się oni na dwanaście prehistorycznych jaszczurek, które zostały zatopione w bursztynach.

W trakcie ekspedycji archeologicznej prowadzonej w południowo-wschodniej Azji, chińscy naukowcy dokonali niezwykłych odkryć. W birmańskiej prowincji Kachin natknęli się oni bowiem na dwanaście prehistorycznych jaszczurek, które zostały zatopione w bursztynach.

Naukowcy ocenili, że znalezisko pochodzi z połowy o kresu kredowego, czyli liczy sobie 99 milionów lat. W grupie odkrytych gadów znajdują się przodkowie współczesnych gekonów i kameleonów.

Odkryte bursztyny z gadami. Fot. ScienceAdvances.

Odkrycie to bez wątpienia zmieni naszą wiedzę dotyczącą historii rozkwitu życia na naszej planecie, gdyż dotychczas sądzono, że kameleony pojawiły się nie więcej niż 25 milionów lat temu.

Rekonstrukcja budowy gadów zatopionych w bursztynach. Fot. ScienceAdvances.

Jakby tego było mało, dzięki temu znalezisku wiemy już, że u gekonów już w tym czasie uformowany był rodzaj charakterystycznej lepkiej łapki, a u jednego z gadów naukowcy dopatrzyli się słabej szczęki, która nie pozwoliła chwytać zdobyczy, i długiego języka z wąską końcówką, czego nie ma u współczesnych nam jaszczurek.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas