Genetycznie zmodyfikowane jedwabniki tworzą super-materiał

Amerykańskim naukowcom udało się właśnie w taki sposób zmodyfikować genetyczny kod jedwabników, tak żeby produkowały one materiał, który jest bardziej wytrzymały od stali. Nadeszła era kuloodpornych ubrań?

Amerykańskim naukowcom udało się właśnie w taki sposób zmodyfikować genetyczny kod jedwabników, tak żeby produkowały one materiał, który jest bardziej wytrzymały od stali. Nadeszła era kuloodpornych ubrań?

Badacze od lat starali się odtworzyć właściwości pajęczej sieci, która poszczycić się może większą wytrzymałością niż stal (porównując oczywiście tę samą wagę obu materiałów). Dotychczasowe próby nie były jednak zbyt udane. A zbieranie naturalnej sieci od pająków także odpada, gdyż jest to wręcz proces tak żmudny, że właściwie nieopłacalny.

Naukowcy z Uniwersytetu Wyoming wpadli jednak ostatnio na genialny wręcz plan. Postanowili oni wykorzystać jedwabniki morwowe - gatunek motyla, którego larwy słyną z tworzenia dużych ilości lekkiego, lecz niezbyt wytrzymałego jedwabiu. Zmodyfikowali więc oni genetycznie te owady wprowadzając im geny pochodzące od pająków. W ten sposób zamiast zwykłego jedwabiu jedwabniki zaczęły produkować materiał o właściwościach zbliżonych do pajęczej sieci. I co ważne - mogą one produkować go na skalę przemysłową.

Nowy materiał, według jego odkrywców, posiada nawet lepsze właściwości mechaniczne niż czysta pajęczyna - a to właśnie dzięki dodatkowi jedwabiu.

Podstawowymi zastosowaniami dla super-materiału o jakich się mówi to wzmocnione szwy, implanty i więzadła, lecz także jako bardziej zielona alternatywa dla wzmocnionych plastików, których wytworzenie wymaga bardzo dużo energii.

Pojawiają się też pewne wątpliwości, głównie dotyczące tego co by się stało, gdyby taki genetycznie zmodyfikowany owad wydostał się na wolność. W tym przypadku jednak naukowcy nie widzą żadnej przewagi, jaką w naturze miałby osiągnąć zmodyfikowany jedwabnik względem swego niezmodyfikowanego kuzyna.

Źródło:

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas