Jak poprawić jakość plemników w spermie?

W ostatnim półwieczu u mężczyzn w różnych regionach świata, na skutek toksyn zawartych w żywności, nastąpił spadek ilości plemników w spermie średnio o połowę. Co należy jeść, aby poprawić jakość spermy, nie mieć problemów z płodnością i spłodzić zdrowe dziecko?

W ostatnim półwieczu u mężczyzn w różnych regionach świata, na skutek toksyn zawartych w żywności, nastąpił spadek ilości plemników w spermie średnio o połowę. Co należy jeść, aby poprawić jakość spermy, nie mieć problemów z płodnością i spłodzić zdrowe dziecko?

W ostatnim półwieczu u mężczyzn w różnych regionach świata, na skutek toksyn zawartych w żywności, nastąpił spadek ilości plemników w spermie średnio o połowę. Co należy jeść, aby poprawić jakość spermy, nie mieć problemów z płodnością i spłodzić zdrowe dziecko?

Naukowcy nie mają dobrych wieści dla mężczyzn. Stres, złe odżywianie się i fatalne nawyki sprawiły, że z dekady na dekadę ich nasienie jest coraz gorszej jakości. Przez to odnotowuje się coraz większą liczbę przypadków niepłodności wśród panów. Na szczęście badacze mają cenne rady, jak poprawić jakość spermy.

Reklama

Jak poprawić jakość spermy?

Najważniejsza jest odpowiednio dobrana dieta, pełna warzyw i owoców bogatych w antyoksydanty oraz witaminę C i E, które chronią plemniki przed uszkodzeniami. Szczególnie polecana jest czerwona papryka, biała kapusta, cytryna i czosnek. Podczas oglądania meczów, zamiast paluszków i chipsów, warto podjadać orzeszki lub pestki dyni, które cechują się dużą zawartością selenu i cynku.

Na obiad częściej warto sięgać po ryby, zwłaszcza łososia, który jest bogaty w kwasy omega-3, częściej też jeść ryż zamiast ziemniaków. Nie można też zapominać o nabiale i przede wszystkim pić więcej wody mineralnej, bo często się odwadniamy, a jak to tłumaczą naukowcy, plemniki przecież muszą w czymś pływać.

Czego się wystrzegać?

Wystrzegajmy się alkoholu i napojów gazowanych, w tym głównie napojów energetycznych, zawierających konserwanty i środki chemiczne. Warto też zrezygnować z nadmiernego spożywania chipsów, fast foodów i innych niezdrowych produktów o szkodliwości których dobrze wiemy, ale często to bagatelizujemy.

Nie tylko zła dieta może zabijać plemniki. Naukowcy twierdzą też, że wystarczy, aby mężczyzna spędzał dziennie 2-3 godziny przed telewizorem, aby liczba plemników produkowanych w jądrach spadła aż o 44 procent. Odwrócić ten proces można w łatwy sposób, ćwicząc przynajmniej przez 2 godziny dziennie, aby wytwarzanie plemników zwiększyło się o 73 procent.

Jaki sport najlepiej uprawiać przed planowanym poczęciem?

Każdy, najważniejsze by wybrane ćwiczenia nie zmuszały nas do noszenia zbytnio przylegającej odzieży, która obciskałaby jądra. Najlepsze jest swobodne ubranie. Jednocześnie należy uważać, aby się nie przećwiczyć, ponieważ dla zachowania prawidłowej płodności zarówno brak wysiłku fizycznego, jak i jego nadmiar może być równie szkodliwy. Jeśli panowie chcą przekazać jak najlepszy jakościowo materiał genetyczny, powinni pamiętać o żelaznej zasadzie.

Nie należy zabierać się za poczęcie dziecka podczas choroby, czy to grypy czy też ogólnego osłabienia lub odczuwania różnorodnych przewlekłych bólów. Wymiana plemników następuje co około 80 dni, a więc śladów przebytej choroby nie powinno być w spermie po upływie 3 miesięcy od ustąpienia jej objawów. Plemniki "chorobowe" mogą mieć wpływ na zdrowie dziecka, dlatego pamiętajmy o tym, jeśli planujemy powiększenie rodziny.

Także na kilka dni czy nawet tygodni przed poczęciem nie spożywajmy alkoholu, nie palmy papierosów, nie bierzmy żadnych środków odurzających i zastosujmy się do poniższych wskazań.

Poprawiają jakość spermy:

- orzechy i nasiona

- czerwona papryka

- biała kapusta

- czosnek

- cytryna

- ryby

- nabiał

- woda mineralna

- uprawianie sportów

Pogarszają jakość spermy:

- alkohol

- napoje energetyczne

- kawa

- napoje gazowane

- chipsy

- fast food

- brak kondycji fizycznej


Plemniki na komórce jajowej w dużym powiększeniu.


Plemnik w dużym powiększeniu.

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy