Oto Bristlecone, 72-kubitowy procesor kwantowy od Google
Google Quantum AI Lab, które na co dzień zajmuje się technologiami kwantowymi, w trakcie Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego w Los Angeles, zaprezentowało Bristlecone, czyli nowy, 72-kubitowy procesor kwantowy...
Google Quantum AI Lab, które na co dzień zajmuje się technologiami kwantowymi, w trakcie Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego w Los Angeles, zaprezentowało Bristlecone, czyli nowy, 72-kubitowy procesor kwantowy.
Nowa jednostka charakteryzuje się generowaniem mniejszej ilości błędów w porównaniu do poprzednich układów testowych. Google prowadzi badania nad komputerami kwantowymi od 4 lat, a Bristlecone jest tego najnowszym efektem.
Inżynierowie giganta wciąż mają problemy z utrzymaniem układów w stanie stabilnym, gdyż ich praca musi odbywać się w bardzo specyficznych warunkach. Co ciekawe, komputery kwantowe trzeba schłodzić do temperatury 4 kelwinów, a w czasie pracy do zaledwie 10 milikelwinów. Wówczas komputer jest chroniony przed szumami elektrycznymi czy magnetycznymi i może normalnie funkcjonować.
Procesor Google w swojej pracy wykorzystuje ulepszone bramki opracowane wcześniej dla układu 9-kubitowego. Ich domeną był niski poziom błędów odczytu - 0,1 procent w przypadku bramek z jednym kubitem i 0,6 procent w przypadku bramek z dwoma kubitami.
Ilość generowanych błędów przy liczbie kubitów. Fot. Google.
Jeśli naukowcom uda się wreszcie stworzyć odpowiednie środowisko, to będziemy mogli wykorzystać ogromny potencjał w nich drzemiący. Z ich pomocą będziemy mogli wykonać naprawdę fascynujące eksperymenty, które pozwolą nam odkryć i zrozumieć istotę funkcjonowania otaczającego nas świata.
Przypomnijmy, że Google zapowiadało, że zaprezentuje swój procesor kwantowy pod koniec ubiegłego roku. Ten moment trochę się opóźnił, jednak warto było poczekać, ponieważ konkurencja została daleko w tyle. Intel pokazał w styczniu na targach CES 2018 w Las Vegas swój procesor kwantowy z "zaledwie" 49 kubitami (), więc różnica jest ogromna.
Również IBM pracuje nad swoimi technologiami kwantowymi. Ich najnowszym wynalazkiem jest IBM Q, czyli 50-kubitowy prototyp komputera i 20-kubitowy system obliczeniowy ().
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Google