Robo-zwierzak ANYmal potrafi jeździć windą i tańczyć do muzyki

Nie tylko robo-zwierzaki od Boston Dynamics potrafią wykonywać najbardziej karkołomne sztuczki, dzięki którym mogą sprawnie poruszać się po np. budynkach. Całkiem nieźle radzi sobie również ANYmal, czyli robot zaprojektowany, zbudowany i testowany obecnie przez inżynierów z Robotic Systems Lab z ETH Zurich...

Nie tylko robo-zwierzaki od Boston Dynamics potrafią wykonywać najbardziej karkołomne sztuczki, dzięki którym mogą sprawnie poruszać się po np. budynkach. Całkiem nieźle radzi sobie również ANYmal, czyli robot zaprojektowany, zbudowany i testowany obecnie przez inżynierów z Robotic Systems Lab z ETH Zurich.

Niedawno mogliśmy zobaczyć, jak świetnie radzi sobie on z wezwaniem windy, wejściem do niej i jazdą pomiędzy piętrami. Teraz specjaliści poszerzyli jego zdolności rozrywkowe do tego stopnia, że nie tylko robot stał się audiofilem, ale również potrafi tańczyć w rytm muzyki, a nawet tworzyć własne układy choreograficzne.

"Robimy z robotem wiele poważnych rzeczy, ale to wciąż może być dla nas dobra zabawa. Taniec jest bardzo ludzki, jest częścią naszej kultury i wymaga dużego zaangażowania ruchowego, więc naprawdę trudno go naśladować" - powiedział Péter Fankhauser, doktorant pracujący w zespole badawczym.

Jak widzimy na powyższym materiale filmowym, naukowcom udało się pokonać wiele trudności i można śmiało rzec, że taniec robota kroczącego nawet cieszy oko.

Według zamysłu specjalistów ze Szwajcarii, maszyna świetnie będzie sprawdzała się jako pomocnik przy niebezpiecznych dla ludzi misjach w kopalniach, platformach naftowych czy gazowych. Robot ma też znaleźć zastosowanie w akcjach ratowniczych po wystąpieniu kataklizmów i misjach antyterrorystycznych.

ANYmal jeszcze w tym roku ma trafić do komercyjnej sprzedaży, więc jeśli jesteście zainteresowani posiadaniem robo-tragarza lub partnera w swoich ekstremalnych eskapadach, to możecie go mieć za nieco ponad 12 tysięcy dolarów. Robot waży 30 kilogramów i jest w stanie przenosić ładunki o wadze do 10 kilogramów.

Źródło: ETH Zurich/YouTube / Fot. ETH Zurich

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas