Słoneczny samolot wyruszył okrążyć świat
Solar Impulse 2, czyli kolejne wcielenie w pełni zasilanego promieniami słońca samolotu, właśnie wystartował z Abu Dhabi w Emiratach Arabskich w swoją misję okrążenia całego naszego globu. Bertrand Piccard oraz André Borschberg, konstruktorzy tego rewolucyjnego samolotu...
Solar Impulse 2, czyli kolejne wcielenie w pełni zasilanego promieniami słońca samolotu, właśnie wystartował z Abu Dhabi w Emiratach Arabskich w swoją misję okrążenia całego naszego globu.
Bertrand Piccard oraz André Borschberg, konstruktorzy tego rewolucyjnego samolotu, udoskonalili go w ten sposób, by można było nim odbyć udany lot dookoła świata, co właśnie się dzieje.
To jest niezwykłe, historyczne wydarzenie, które ma odmienić przyszłość lotnictwa, kierując ją w stronę odnawialnych źródeł energii.
Solar Impulse 2 ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich udał się do Omanu, gdzie wylądował kilkanaście godzin temu. Następnie poleci do Indii, Birmy, Chin, pokona Pacyfik, zahaczy o Hawaje i przeleci nad Stanami Zjednoczonymi, pokona Altantyk, zatrzyma się na chwilę na północy Afryki lub południu Europy i wróci do Abu Dhabi.
Pierwsze lądowanie Solar Impulse 2 w Omanie.
Nad projektem Solar Impulse 2, który rozpoczął się już 13 lat temu, pracuje 80 specjalistów, pochodzących z najróżniejszych zakątków planety.
Ciężka praca, jaką włożyli w ten fantastyczny projekt wszyscy zaangażowani, zaowocowała zdobyciem 8 Światowych Rekordów Guinnessa.
Pilot Solar Impulse 2, podczas lotu dookoła Ziemi, będzie musiał zmierzyć się z wieloma zagrożeniami, które mogą zniweczyć wiele lat ciężkiej pracy.
Maszyna wykonana jest z włókna węglowego, waży zaledwie 2300 kilogramów i wyposażona jest w 72-metrowe skrzydło (większe niż Boeing 747).
Tak będzie wyglądał lot dookoła świata.
Skrzydło wyłożone jest 17 tysiącami komórek solarnych, które zasilają cztery silniki elektryczne (o mocy 17,5 KM każdy) w odnawialną energię. Podczas nocy prąd dostarczają litowe baterie o wadze 633 kilogramów.
Unikalny układ napędowy pozwala rozpędzić samolot do 145 km/h, co może nie czyni go najszybszym na świecie, jednak na potrzeby odbywania bezpiecznych lotów, to w zupełności wystarcza.
Jeśli lot Solar Impulse 2 zakończy się sukcesem, można będzie mówić o prawdziwym przełomie w świecie lotnictwa, gdyż technologie i doświadczenia zdobyte w trakcie wieloletnich eksperymentów, będą mogły zostać wykorzystane w komercyjnym lotnictwie.
To z kolei oznaczać będzie, że w przyszłości samoloty staną się o wiele bardziej ekologicznym środkiem transportu, niż ma to miejsce obecnie. Więcej o tym ciekawym projekcie, możecie dowiedzieć się z powyższego filmu.