Wiedza całego Internetu zapisana w DNA

Globalna sieć jest niewyobrażalną skarbnicą wiedzy na wszystkie możliwe tematy. Każdego dnia z jej dobrodziejstw korzystają miliardy ludzi na całej Ziemi, a nawet astronauci przebywający w kosmosie. Naukowcy od wielu lat myślą nad tym, w jaki sposób zmagazynować...

Globalna sieć jest niewyobrażalną skarbnicą wiedzy na wszystkie możliwe tematy. Każdego dnia z jej dobrodziejstw korzystają miliardy ludzi na całej Ziemi, a nawet astronauci przebywający w kosmosie.

Naukowcy od wielu lat myślą nad tym, w jaki sposób zmagazynować tak potężną ilość informacji, abyśmy jej przypadkiem nie utracili, w wyniku jakiegoś kataklizmu, a przyszłe pokolenia mogły bez problemów mieć do niej swobodny dostęp.

Eksperci z ETH Zurich są zdania, że nic nie będzie tak wspaniałym "twardym dyskiem", jak DNA. Jako że genom zbudowany jest z nukleotydów oznaczonych symbolami A, G, T, C., to odpowiednio zapisane sekwencje tych związków, mogą być wykorzystane w podobny sposób, jak system binarny.

Naukowcy obliczyli, że na fragmencie genomu o wadze zaledwie jednego grama, będziemy mogli zapisać aż około 455 eksabajtów danych. Wyobraźcie sobie, że wiedzę całej naszej cywilizacji umieścimy w pudełku po zapałkach.

Wykorzystanie dobrodziejstw genomu nie tylko pozwoli nam gromadzić niebotyczne ilości informacji na małej powierzchni, ale również będą one bezpieczne przez miliony lat, gdy np. umieścimy je w skałach czy kryształach.

Specjaliści ze Szwajcarii przyznali, że inspiracją są dla nich starożytne skamieniałości, które pomimo upływu milionów czy nawet miliardów lat, są niesamowicie trwałe.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas