Niezwykłe odkrycie. Antyczna łaźnia naprawdę uzdrawia

Sławne rzymskie łaźnie w czasach rozkwitu imperium mogły być nie tylko źródłem relaksu. Okazuje się, że jedna z nich stanowiła miejsce, pozwalające zachować dobre zdrowie.

Rzymskie łaźnie mogły mieć zdolności uzdrawiające
Rzymskie łaźnie mogły mieć zdolności uzdrawiające123RF/PICSEL
Rzymskie łaźnie mogły mieć zdolności uzdrawiające123RF/PICSEL

Antyczna łaźnia wielkim uzdrowiskiem

Łaźnie były niezmiernie popularnymi miejscami w starożytnym Rzymie. Wielu obywateli imperium potrafiło codziennie spędzać czas w wodach tych specjalnych miejsc. Jak wskazują najnowsze badania, to mogło pomóc im w zachowaniu dobrego zdrowia.

Dowody tego znaleźli archeolodzy z angielskiego Uniwersytetu w Plymouth. Zebrali próbki wody, osadów i biofilmu w angielskim mieście Bath, będącym miejscem z jedną z największych liczb rzymskich łaźni w Europie. Tamtejsze wody geotermalne miały być wykorzystywane przez miejscowe ludy jeszcze przed przybyciem Rzymian. To jednak oni stworzyli w tym miejscu pierwsze prawdziwe uzdrowisko, które funkcjonowało jeszcze przez setki lat po upadku cesarstwa.

Przez cały ten czas pojawiały się legendy o rzekomych niezwykłych zdolnościach wody z łaźni w Bath. Według historycznych zapisków miała ona leczyć z nawet najcięższych chorób. Według jednej z legend samo miasto Bath zostało założone przez mitycznego króla Brytów, Bladuda, który miał wyleczyć się z trądu dzięki kąpielom w wodach dawnych rzymskich łaźni.

Najnowsze badania pokazały, że w wielu legendach znalazło się ziarno prawdy. Bowiem woda w rzymskich łaźniach Bath zawiera ogromne zróżnicowanie pozytywnych bakterii m.in. typu Actinobacteria, które są wykorzystywane do tworzenia antybiotyków. Inne bakterie odnalezione w wodzie łaźni z Bath potrafią hamować groźne patogeny.

Autorzy tej analizy twierdzą, że kąpiel starożytnych Rzymian w tych łaźniach faktycznie mogła pomóc im w zachowaniu zdrowego organizmu. Sami postulują, że łaźnie rzymskie z Bath mogą zostać lepiej wykorzystane jako współczesne uzdrowisko.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie The Microbe.

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas