Sensacja z Bliskiego Wschodu. „Niezwykłe i poruszające znalezisko”

Izraelscy archeolodzy odkryli idealnie zachowany złoty pierścionek wypełniony kosztownym kamieniem sprzed ponad 2000 lat. Stanowi relikt ważnej historii regionu Bliskiego Wschodu.

Archeolodzy w Izraelu znaleźli niezwykły złoty pierścień. Ma ponad 2000 lat
Archeolodzy w Izraelu znaleźli niezwykły złoty pierścień. Ma ponad 2000 latIsrael Antiquities AuthorityFacebook
Archeolodzy w Izraelu znaleźli niezwykły złoty pierścień. Ma ponad 2000 lat
Archeolodzy w Izraelu znaleźli niezwykły złoty pierścień. Ma ponad 2000 latIsrael Antiquities AuthorityFacebook

Starożytny pierścień odkryty w Izraelu

Złoty pierścień znaleźli archeolodzy z Israel Antiquities Authority (IAA) i Uniwersytetu w Tel Awiwie. Wykopali go podczas prac w rejonie Parku Narodowego "Miasto Dawida" w Jerozolimie. Wyróżniał się niezwykle złotym blaskiem. Archeolodzy twierdzą, że pierścień powstał poprzez wbijanie cienkich, wstępnie przyciętych płatów złota na metalową podstawę pierścienia.

Uwagę przykuwa czerwony drogocenny kamień pierścionka, będący najprawdopodobniej granatem. Sam pierścionek ma niewielką średnicę. Archeolodzy podejrzewają, że musiał należeć do dziecka z wysokopostawionej antycznej rodziny. Stąd pierścionek stanowi niezwykły relikt społeczeństwa starożytnej Jerozolimy.

- To niezwykłe i głęboko poruszające znalezisko, niespotykane na co dzień - podkreśla Israel Antiquities Authority w swoim oświadczeniu do znaleziska.

Relikt antycznej metropolii

Według pierwszych analiz pierścionek pochodzi z okolic 300 roku p.n.e., w okresie hellenistycznym Izraela. Zdradza to zwłaszcza styl biżuterii, który spopularyzował się na terenie antycznego Izraela w momencie, gdy region ten znalazł się pod panowaniem Aleksandra Wielkiego.

IAA podaje, że wtedy ludzie zaczęli preferować złotą biżuterię ozdobioną kamieniami szlachetnymi. Wraz z podbojami macedońskiego wodza w wielu rejonach basenu Morza Śródziemnego rozpowszechniły się luksusowe dobra. Zwiększały tym status społeczności wielu regionów.

Tak samo było z Jerozolimą. Inne wykopaliska w parku "Miasto Dawida" z ostatnich lat ujawniły, że Jerozolima była znacznie większym i tętniącym życiem miastem w początkach okresu hellenistycznego. Coraz więcej odkryć złotych reliktów wskazują także, na liczne bogactwo antycznych mieszkańców.

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas