Instrukcje budowy bomb znikną z internetu?

Usunięcie z indeksów wyszukiwarek stron internetowych zawierających instrukcję dotyczące budowania bomb - to nowy antyterrorystyczny pomysł jednego z przedstawicieli Komisji Europejskiej Franco Frattiniego. Polityk uważa, że takie rozwiązanie nie narusza wolności słowa - pisze Reuters.

Komisarz Franco Frattini uważa, że strony z informacjami na temat budowy bomb powinno się usunąć z indeksów wyszukiwarek, a dostawców usług internetowych należy zobowiązać do blokowania dostępu do nich. Swoje pomysły Frattini ujawnił w wywiadzie telefonicznym dla agencji Reuters. Zapytany o to, jak ma się jego pomysł do kwestii wolności słowa, odpowiedział:

- Szczerze mówiąc instruowanie ludzi na temat tego jak zrobić bombę nie ma nic wspólnego z wolnością do wyrażania swoich poglądów lub z wolnością do informowania.

Frattini dodał, że w jego ocenie zapewnienie ochrony i prawa do życia to sprawy priorytetowe. Zaznaczył też, że nikt nie planuje blokowania informacji historycznych, opinii lub analiz, a jedynie blokowanie informacji przydatnych terrorystom.

Reklama

Komisarz chciałby, aby Unia Europejska dawała tylko ogólne instrukcje dotyczące blokowania stron. Szczegóły byłyby dopracowywane przez władze poszczególnych krajów.

Propozycja rozwiązania w takim kształcie ma paść oficjalnie na początku listopada. Będzie ona częścią szerszego pakietu propozycji dotyczących przeciwdziałanie terroryzmowi. Inne propozycje obejmują zbieranie danych na temat pasażerów przybywających do UE oraz stworzenie systemu wczesnego ostrzegania w przypadku kradzieży środków wybuchowych.

Źródło: Dziennik Internautów
Dowiedz się więcej na temat: komisarz | budowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama