Polscy finaliści - Imagine Cup 2009
Microsoft ogłosił listę uczestników krajowego finału konkursu technologicznego dla studentów Imagine Cup 2009 w kategorii Projektowanie Oprogramowania - najważniejszej kategorii Imagine Cup.
Kategoria Projektowanie Oprogramowania w polskich eliminacjach jest organizowana już drugi rok z rzędu z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego i pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki. W 2010 roku Polska będzie gospodarzem światowych finałów konkursu Imagine Cup.
Do ogólnopolskiego finału w kategorii Projektowanie Oprogramowania zakwalifikowało się 10 drużyn wyłonionych przez jury konkursu złożone z przedstawicieli świata biznesu.
W tegorocznym finale udział wezmą zespoły:
- COPS z Uniwersytetu Warszawskiego,
- Demoscene Spirit z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (uczestnik zeszłorocznego finału),
- Dino Team z Politechniki Warszawskiej,
- Expression of Life z Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- FteamS z Politechniki Łódzkiej,
- kAMUflage z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechniki-Poznańskiej,
- LookAhead z Politechniki Warszawskiej,
- NosoiFighters z Wojskowej Akademii Technicznej,
- RHEA z Politechniki Białostockiej,
- SpringBees z Politechniki Białostockiej.
- W tegorocznej edycji konkursu otrzymaliśmy wiele ciekawych i utrzymanych na wysokim poziomie prac. Można zaobserwować trzy główne tendencje wśród nadesłanych projektów. Z jednej strony mamy drużyny, które wykazały się wysoką znajomością technologii informatycznych, a także wiedzą i umiejętnościami, jakich mogą pozazdrościć im starsi koledzy, którzy kilka lat wcześniej ukończyli studia. Z drugiej strony interdyscyplinarny charakter zespołów zaowocował tym, że poza sztuką inżynierską mamy do czynienia również z ciekawym interfejsem w nadesłanych pracach. Wśród drużyn, które zostały wybrane do finałowej dziesiątki, znalazły się takie projekty, które dodatkowo zaprezentowały innowacyjne podejście do rozwiązywania problemów współczesnego świata - powiedział Tadeusz Golonka, przewodniczący jury konkursu.
Zadaniem uczestników finału krajowego jest zaprojektowanie i przygotowanie oprogramowania, które mogłoby pomóc rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości. Finaliści zaprezentują swoje projekty członkom jury oraz zebranym gościom. Aplikacje będą oceniane pod kątem innowacyjności, funkcjonalności oraz wpływu, jaki mogą wywrzeć na jakość życia społeczeństwa.
20 kwietnia ogłoszono wyniki w pozostałych kategoriach konkursowych. Z Polski w kategorii Robotyka i Algorytmy do konkursu zakwalifikowały się 4 osoby, w Fotografii 11 osób, w kategorii Film Krótkometrażowy wyłoniono 12 osób, zaś w Design 5 osób.