Przełomowa technologia - lasery zapewniają dostęp do internetu

​Firma Alphabet wykorzystała dziedzictwo Projektu Loon do opracowania szybkiego internetu bezprzewodowego. Zespół przetestował technologię łączności za pomocą laserów, demonstrującą przesył danych między dwoma miastami oddzielonymi rzeką Kongo.

Projekt Taara
Projekt Taaramateriały prasowe

Alphabet należy do giganta Google, a Projekt Loon miał udostępniać internet za pomocą balonów. Po latach udanych prób, projekt został jednak zamknięty na początku roku z powodu gigantycznych kosztów.

Balony okazały się niewypałem, ale dobrym pomysłem są lasery wykorzystywane do bezprzewodowej komunikacji. Nie trzeba kłaść podziemnych kabli światłowodowych, a także budować nowej infrastruktury. 

Projekt Taara to najnowszy pokaz technologii, w ramach którego przetestowano połączenie internetowe między miastami Brazzaville w Kongo a miastem Kinszasa w Demokratycznej Republice Konga. Choć miasta dzieli zaledwie 4,8 km, światłowody dostarczające Internet muszą pokonać ponad 400 km, aby ominąć rzekę Kongo. W związku z tym, połączenia internetowe w Kinszasie są znacznie droższe.

Przez 20 dni łącze dostarczyło prawie 700 TB danych z prędkością do 20 Gb/s, przy dostępności na poziomie 99,9 procent. Przesyłanie pakietu danych przez otwartą przestrzeń nigdy nie będzie niezawodne, ze względu na ptaki, deszcz, mgłę i inne zakłócenia, ale uzyskanie tak stabilnego połączenia to wielkie wydarzenie.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

Było to możliwe dzięki zastosowanej technologii. Laser - niewidoczny gołym okiem - jest tylko szerokości pałeczki do sushi, a może precyzyjnie trafić w cel o szerokości 5 cm z odległości 10 km. Terminal odbiorczy został zaprojektowany tak, aby wykryć światło nadawcy i zablokować je, automatycznie dostosowując lustro, aby utrzymać połączenie nawet wtedy, gdy wiązka się chwieje.

Póki co, to tylko demonstracja technologiczna - ze względu na zbyt duże wahania stabilności połączenia związane z pogodą, nie ma planów jej dystrybucji na szeroką skalę.

Szok w branży motoryzacyjnej. Chińskie technologie pędem wkraczają do samochodów elektrycznych AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas