Aplikacje z App Store wariują przez zabezpieczenia DRM?

Dzięki App Store klienci Apple mogą w łatwy sposób dokonać aktualizacji aplikacji na iOS i OS X. Niestety pojawiają się doniesienia o tym, że niektóre z ostatnio dokonanych powodują awarie aplikacji. Niektórzy winą obarczają system DRM Apple o nazwie "FairPlay".

Sprawa została zauważona przez Marco Armenta, dewelopera aplikacji Instapaper, który aktualizował wczoraj swój produkt do wersji 4.2.3. Kilka minut po tym jak zaktualizowana wersja znalazła się w App Store, użytkownicy zaczęli skarżyć się, że aktualizacja aplikacji sprawia, że staje się ona bezużyteczna, pomimo tego, że update był stabilny w chwili przesłania go do App Store.

Choć po kilku godzinach poprawnie funkcjonująca wersja aplikacji znalazła się w App Store, wadliwa została pobrana przez wielu użytkowników na całym świecie. Problem nie dotyczy tylko aplikacji Armenta, ale także około 80 innych. Jedynym sposobem na jego rozwiązanie okazało się odinstalowanie aplikacji i zainstalowanie jej po raz kolejny.

Problem został zauważony przez deweloperów na całym świecie, którzy próbowali się skontaktować z Apple w tej sprawie. Niestety gigant z Cupertino konsekwentnie milczy. Deweloperzy zastanawiają się więc na własną rękę co spowodowało, że pliki, które w momencie przesyłania do App Store były stabilne, po zainstalowaniu przestawały już takie być.

Reklama

Niektórzy z nich twierdzą, ze winę ponosi "FairPlay" mechanizm DRM opracowany przez Apple, który okazał się być wadliwy:

- Wygląda na to, że DRM Apple FairPlay nie został zaimplementowany w odpowiedni sposób w pakietach aplikacji, które użytkownik otrzymuje ściągając update. Po zainstalowaniu aplikacje nie przechodzą testu DRM i są niezwłocznie zamykane - wyjaśnił Igor Zhadanov z Readdle.

Zasugerował on, że powodem, dla którego problem dotyczy tylko niektórych aplikacji jest to, że Apple ma problemy z usunięciem bugu ze wszystkich swoich serwerów. Najprawdopodobniej kiedy tylko załatane zostaną wszystkie serwery, problem przestanie dokuczać użytkownikom.

Pozostaje więc na razie wstrzymać się z aktualizacjami.

Źródło informacji

gizmodo.pl
Dowiedz się więcej na temat: Apple | zabezpieczenia | iPad | iPhone | Smartfon | aplikacja | tablet | App Store
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy