Microsoft zarobił na Androidzie 800 milionów dolarów!

To, że Windows Phone nie cieszy się dużą popularnością nie oznacza, że gigant z Redmond nie zarabia na telefonach. Co więcej, Microsoft zgarnia całkiem niezłe sumy na urządzeniach z konkurencyjnym Androidem.

Jak zapewne już wiecie, MS od dłuższego czasu zbiera opłaty licencyjne od większości producentów Androidów za rozwiązania wykorzystywane w smartfonach z systemem Google. Przykładowo HTC jest zobligowane do płacenia 10 dolarów za każdy sprzedany telefon z Androidem. Z kolei, Samsung płaci nieco więcej - od 12 do 13 dolarów za sztukę.

Biorąc pod uwagę choćby świetną sprzedaż modeli Samsunga, jak Galaxy S II, Galaxy Note czy ostatnio wprowadzonego Galaxy S III, wychodzi na to, że Microsoft może sporo na tym zarobić. Potwierdzają to wyniki finansowe firmy za drugi kwartał, które z pewnością są zadowalające dla giganta z Redmond. Według nich, na samych smartfonach z Androidem MS zarobił prawie 800 milionów dolarów. Trzeba przyznać, że nie jest to mała kwota. Microsoft nie rusza palcem, a taka sumka wpada do jego kieszeni.

Reklama

Dla porównania można przedstawić sytuację Nokii. Fiński koncern dostaje od Microsoftu 250 milionów dolarów co kwartał. Niestety Nokia musi zwrócić 20 dolarów za każdy wyprodukowany smartfon z Windows Phone. Wygląda więc na to, że pomoc Microsoftu wcale nie uszczupla tak bardzo jego finansów. Nokia bowiem mocno zaangażowana jest w promocję systemu, a jednocześnie uiszcza opłaty licencyjne (podwójna korzyść).

Jak widać gigant z Redmond całkiem nieźle urządził się na rynku smartfonów z Androidem tylko za sprawą patentów i opłaty licencyjnych. Warto jednak zwrócić uwagę, że zyski mogą być znacznie wyższe. Wystarczy wziąć choćby pod uwagę, że coraz większa liczba firm podpisuje umowy z MS. Ostatnio wspominaliśmy, że już 70 proc. producentów Androidów uiszcza opłaty za patenty Microsoftu, a parę dni temu dołączył do nich Sharp, który postanowił licencjonować rozwiązania dotyczące systemu plików exFAT.

Tomasz Nowak

http://komorkomania.pl

Komórkomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Android | Microsoft
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama