Nokia i Intel razem - system MeeGo

Gigant świata komórek oraz potentat procesorów łączą siły - obie firmy stworzą system operacyjny MeeGo, który powstanie z połączenia systemu Meamo (autorstwa Nokii) i Moblin (produkcji Intela).

- To połączenie stworzy niepowtarzalny ekosystem w świecie systemów operacyjnych - zapewniał w Barcelonie Olli-Pekka Kallasvuo, szef Nokii. MeeGo powstał na bazie systemów Intela i Nokii. Oba były stworzone w oparciu o Linuksa. Z MeeGo nie będzie inaczej.

Zapowiedziany podczas MWC 2010 system ma trafić nie tylko do telefonów komórkowych, ale także do przenośnych komputerów, netbooków, tabletów, systemów rozrywki multimedialnej, odtwarzaczy przenośnych oraz dekoderów TV.

Na razie nie wiadomo, jakie urządzenia będą korzystały z MeeGo (oprócz sprzętu marki Nokia). Nokia i Intel spodziewają się, że platforma MeeGo zostanie powszechnie zaadaptowana przez czołowych producentów urządzeń, operatorów sieci, firm półprzewodnikowych, dostawców i producentów oprogramowania.. Wiadomo natomiast, że MeeGo ma być kompatybilny z Symbianem, szlagierowym systemem Nokii. Pierwsze urządzenia z MeeGo powinny pojawić się jednak jeszcze w tym roku. Prawdopodobnie w jego drugiej połowie.

Reklama

Łukasz Kujawa, Barcelona

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Facebook | intel | Nokia | system operacyjny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy