Plus zapłaci za nadajniki bez pozwolenia

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie komórkowej sieci Plus od decyzji UKE, nakładającej na operatora karę pieniężną w związku z wykorzystaniem częstotliwości bez wymaganych pozwoleń radiowych.

15 września 2008 roku UKE nałożył na komórkową sieć Plus karę w wysokości 50 tys. zł za naruszenie przepisów prawa telekomunikacyjnego polegające na wykorzystywaniu częstotliwości bez posiadanych pozwoleń radiowych. W wyniku przeprowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej postępowania administracyjnego ustalono, iż Polkomtel bez pozwolenia radiowego wykorzystuje nadajniki radiowe pracujące w 5 stacjach bazowych telefonii ruchomej zlokalizowanych w województwie małopolskim.

W dniu 5 maja 2010 roku przed Sądem Okręgowym Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów odbyła się rozprawa z odwołania spółki Polkomtel. Sąd wskazał, iż pozwolenie radiowe uprawnia do wykorzystywania objętych pozwoleniem częstotliwości, sygnałów identyfikacyjnych oraz znaków wywoławczych.

Reklama

Z powyższego przepisu płynie wniosek, że sama rezerwacja częstotliwości obejmuje jedynie prawo do dysponowania częstotliwościami natomiast pozwolenie radiowe jest uprawnieniem do wykorzystania częstotliwości. Wobec powyższego, sąd uznał, że Prezes UKE prawidłowo zastosował przepisy prawa, gdyż Polkomtel wykorzystywał przyznane mu częstotliwości bez wymaganego uprawnienia - pozwolenia radiowego. Wyrok nie jest prawomocny.

Media2
Dowiedz się więcej na temat: UKE | Polkomtel SA | nadajniki | Plus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy