Sąd uchylił karę za neostradę tp

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, iż prezes UKE nie miał prawa nałożyć kary na TP za wiązanie oferty neostrady tp z abonamentem telefonicznym.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję o nałożeniu kary 100 mln zł związanej z ceną neostrady tp i rozdzielaniem jej od usług głosowych. W uzasadnieniu wyroku sąd twierdził, że było to m.in. naruszenie art. 201 Prawa telekomunikacyjnego, które polegało na ominięciu procedury przeprowadzenie kontroli, a następnie wydania zaleceń pokontrolnych i dopiero nałożenie kary.

Sąd w motywach ustnych stwierdził także, iż usługa neostrada nie jest usługą telefoniczną, co powoduje, iż nie można było wskazać podstawy prawnej decyzji z przepisów przejściowych Prawa telekomunikacyjnego.

Reklama

Ponadto, zdaniem sądu, prezes UKE badając dotychczasową działalność spółki powinien badać czy dotychczasowe kary już nałożone na TP odniosły skutek, co pozwoliło by stwierdzić, czy konieczne jest stosowanie aż tak dotkliwej sankcji.

- Cieszymy się z pozytywnego orzeczenia sądu. Chciałbym podkreślić, że bardziej niż sam fakt uchylenia decyzji UKE istotna jest argumentacja podana przez sąd. Najpierw Komisja Europejska a teraz niezawisły sąd potwierdziły fakt, że usługi typu neostrada nie podlegają regulacjom - podsumował wyrok Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: kara | sady | UKE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy