Szybki internet w całej Polsce

Komórkowa sieć Plus szykuje się do technologicznej rewolucji. Operator planuje zrezygnować z GSM na rzecz UMTS, by w całej Polsce zaoferować szybki internet bezprzewodowy.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Rzeczpospolita", komórkowa sieć Plus przymierza się do przejścia z technologii GSM w paśmie 900 MHz na nowoczesną technologię UMTS. Także w UKE dziennikarze usłyszeli, że operator będzie starał się o zgodę na zmianę przeznaczenia częstotliwości 900 MHz, która obecnie formalnie może być wykorzystywana tylko do usług GSM.

Dzięki takiej zmianie operator w całej Polsce (także na terenach mniej zurbanizowanych) będzie mógł oferować mobilny internet z prędkością sięgającą nawet do 7,2 Mb/s. Migracja z GSM na UMTS może kosztować spółkę Polkomtel ponad 500 mln złotych i będzie wymagała montażu nawet do 2 tys. nowych nadajników.

Reklama

Tym samym Plus nie chce zostać w tyle za konkurentami, którzy dla mieszkańców mniejszych miast i wsi oferują technologie bezprzewodowego Internetu CDMA (sieć Orange) oraz WiMax (sieć Era). Eksperci rynku przyznają, że proces migracji z technologii GSM na UMTS dopiero się rozpoczyna, bo utrzymanie sieci UMTS jest o kilkanaście procent tańsze.

Komórkowa sieć Plus posiada obecnie największą liczbą abonentów (bez użytkowników pre-paid) mobilnego internetu, jak chwali się operator - 500 tys. klientów usługi iPlus . Kilka tygodni temu do Wrocławia wprowadzono technologię HSPA+.

Media2
Dowiedz się więcej na temat: operator | Plus | UMTS | Internet | szybki Internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy