Będzie podział AMD

AMD upubliczniło szczegóły na temat wyłączenia ze struktur koncernu dotychczasowego działu produkcyjnego i przekazania go do prowadzonej wspólnie z arabskimi inwestorami spółki joint venture o nazwie The Foundry Company.

Podział AMD jest reakcją na pogłębiający się kryzys w firmie
Podział AMD jest reakcją na pogłębiający się kryzys w firmieAFP

Z przedstawionych informacji wynika, że - o ile do całej operacji nie zostaną zgłoszone zastrzeżenia ze strony odpowiednich urzędów - 55,6 procent udziałów w nowej spółce przypadnie założonej przez emirat Abu Dabi firmie inwestycyjnej Advanced Technology Investment Co. (ATIC), a pozostałe 44,4 procent będzie należeć do AMD.

Zarząd nowej spółki będzie jednak obsadzony według parytetu, również prawa głosu zostały podzielone równo pomiędzy obu właścicieli. Prezesem zarządu The Foundry Company zostanie były szef AMD Hector de J. Ruiz, natomiast szefem Foundry będzie Doug Grose, który już teraz odpowiada w AMD za produkcję. Szefem ATIC jest Waleed Ahmed Al Mokarrab Al Muhairi, który stoi również na czele firmy Mubadala Development Company, mającej 8,1 procent udziałów w AMD.

Do nowo utworzonej spółki AMD wniesie następujące zasoby: drezdeńskie fabryki 36 i 30/38 (a więc AMD Saxony LLC & Co. KG oraz AMD Fab 36 LLC & Co. KG), udziały w AMTC i Instytucie Fraunhofera CNT oraz centrum badawczo-rozwojowe w Austin. W związku z tym do firmy Foundry trafi około 3000 pracowników. Siedzibą główną pozostanie Sunnyvale w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej. W 2009 roku powinna rozpocząć się budowa zakładu produkcyjnego Fab 4X w stanie Nowy Jork, w którym produkcja mogłaby się rozpocząć około 2011 roku.

Wartość The Foundry Company ma wynieść na początku około 5 miliardów dolarów. Wartość dotychczasowych zakładów produkcyjnych, zasobów wiedzy oraz personelu AMD wycenia się na 2,4 miliarda dolarów, do tego dochodzi 1,2 miliarda dolarów zobowiązań. ATIC od razu zainwestuje w nową spółkę 1,4 miliarda dolarów. W przyszłości ATIC ma zamiar zainwestować od 3,6 do 6 miliardów dolarów w nowy zakład Fab 4X, przeniesienie Fab 30 do Fab 38 (które ma być zrealizowane do 2009 roku), a także w inne projekty.

Tak jak oczekiwano, The Foundry Company będzie chciała świadczyć usługi produkcyjne również dla innych klientów. Oferuje ona produkcję układów w opracowywanej od 2002 roku wspólnie z IBM-em technologii 65 i 45 nanometrów z wykorzystaniem metody SOI (Silicon on Insulator). Po przesiadce na technologię 32 nm możliwe będzie przetwarzanie tańszych wafli krzemowych typu Bulk Silicon - mogłoby to stanowić rozwiązanie technicznej zagadki, w jaki sposób AMD zamierza produkować wielofunkcyjne procesory Fusion składające się z CPU (wytwarzanych do tej pory w technice SOI) oraz GPU (produkowanych z wykorzystaniem Bulk Si).

Foundry zostanie członkiem stowarzyszenia IBM Alliance, które zajmuje się rozwojem technologii wytwarzania procesorów. Nowa firma otrzyma od AMD zlecenia na produkcję procesorów, a także, o ile jej propozycja będzie konkurencyjna, również innych komponentów.

AFP

Fab 4X ma na początku zatrudnić 1400 pracowników. Zakład będzie ulokowany na północ od miasta Albany, gdzie działa uniwersytet oraz instytut badawczy nanotechnologii NanoTech. W niewielkiej odległości znajduje się ponadto East Fishkill, gdzie swoje laboratoria ma IBM. Właśnie tam Big Blue wraz z licznymi kooperantami opracowuje i rozwija technologie produkcji chipów.

Zaangażowanie firmy ATIC gwarantuje też spokojną przyszłość dla drezdeńskich zakładów produkcyjnych. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju fabryki elementów półprzewodnikowych muszą być przestawiane na coraz to nowsze technologie średnio co dwa lata. Można wychodzić z założenia, że Fab 4X będzie nastawiona na produkcję struktur 32-nanometrowych; z kolei w latach 2010/2011 powinny zostać opracowane konkretne plany przejścia drezdeńskich fabryk na technologię produkcji układów 22-nanometrowych przy przetwarzaniu 450-milimetrowych wafli krzemowych.

Dodatkowo obok środków zainwestowanych w Foundry firma ATIC zapłaci AMD bezpośrednio 700 milionów dolarów. Za kolejne 314 milionów dolarów Mubadala nabędzie 58 milionów nowych akcji AMD oraz opcje na 30 milionów następnych. Tym samym udziały Mubadali w AMD wzrosną do 19,3 procent. Wraz z przypisanymi do Foundry zobowiązaniami w wysokości 1,1 miliarda dolarów, nadszarpnięty nieco budżet AMD poprawi swój bilans o 2,1 miliarda.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas