Jak bezpiecznie obserwować zaćmienie Słońca?
Obserwacje zaćmienia Słońca wymagają dużej ostrożności. W najlepszym przypadku za chwilę nieuwagi możemy zapłacić uszkodzeniem wzroku, a w najgorszym nawet jego utratą. Z tego powodu warto wiedzieć, czego nie należy używać do obserwacji tego niezwykłego zjawiska we wtorek, 25 października. Ciemne okulary, zdjęcie rentgenowskie czy przydymione szkło do oglądania zaćmienia Słońca to nie jest najlepszy pomysł.
Spis treści:
Kiedy będzie najbliższe zaćmienie Słońca w Polsce?
25 października 2022 roku wielu ludzi skieruje głowy w stronę nieba. To dlatego, że dojdzie do częściowego zaćmienia Słońca, które będzie widoczne z Polski. W zależności od lokalizacji głębokość tego zaćmienia będzie się różniła.
Najlepsze warunki będą mieli obserwatorzy z północno-wschodniej części kraju, gdzie głębokość zaćmienia Słońca sięgnie prawie 47 procent. W pozostałych obszarach zjawisko będzie płytsze. Ma trwać od godziny 11:12 do 13:23.
Czy Słońce jest szkodliwe za wzroku?
Tuż przed zaćmieniem Słońca w internecie pojawia się wiele artykułów, które sugerują, czego należy użyć do obserwacji tego zjawiska. Niestety sporo z nich nie uwzględnia istotnych dla zdrowia konsekwencji nieodpowiedzialnego zerkania w stronę słonecznej tarczy.
Jest ona źródłem szkodliwego promieniowania UV, które w większości jest pochłaniane przez warstwę ozonową w atmosferze ziemskiej. Część promieni UV dociera jednak do powierzchni naszej planety, a zerkając bezpośrednio w stronę tarczy naszej dziennej gwiazdy, narażamy się na ich bezpośrednie działanie. Ten zakres fal elektromagnetycznych powoduje między innymi zaćmę, uszkodzenie siatkówki oka, podrażnienia oka oraz wiele innych negatywnych konsekwencji.
Czego nie należy używać do obserwacji Słońca?
Biorąc pod uwagę to, że wiele filtrów słonecznych nie absorbuje promieni UV, do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca nie należy używać:
- przydymionego szkła,
- zdjęć rentgenowskich,
- kliszy fotograficznych,
- dyskietek,
- okularów przeciwsłonecznych,
- płyt kompaktowych.
Wszystkie te gadżety z pewnością sprawią, że blask Słońca będzie zdecydowanie słabszy, lecz nie uchronią naszych oczu przed ekspozycją na promienie UV. W efekcie tego pod pozorem bezpiecznych obserwacji, możemy narazić się na trwałe uszkodzenie wzroku.
Spore wątpliwości wzbudza również opcja wykorzystania jasnych masek lub przyłbic spawalniczych. Nie wszystkie skutecznie pochłaniają promieniowanie UV, dlatego przed ich użyciem należy zapoznać się ze specyfikacją producenta.
Maski z DIN mniejszym od 12 nie nadają się do bezpiecznych obserwacji.