Odkryli krainę śniegu na Marsie. Te zdjęcia zaskakują

Chociaż Marsa badamy od kilku dekad, to wciąż jest on dla nas wielką zagadką. Najnowsze zdjęcie opublikowane przez Europejską Agencję Kosmiczną jest na to świetnym dowodem. Tak wygląda kraina śniegu na Czerwonej Planecie.

Odkryli krainę śniegu na Marsie. Te zdjęcia okolic bieguna zaskakują
Odkryli krainę śniegu na Marsie. Te zdjęcia okolic bieguna zaskakująESA/DLR/FU Berlinmateriały prasowe

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała zapierające dech w piersi zdjęcia regionu zwanego Ultimi Scopuli, który rozciąga się w okolicach południowego bieguna Marsa. Ukazuje się na nich lodowa sceneria z wirującą wstęgą rdzawego terenu z czerwonymi i białymi paskami, łączącymi dwa duże kratery.

Naukowcy tłumaczą, że chociaż wydaje się, że panuje tam zima i obszar pokrył śnieg, w rzeczywistości rozpoczyna się tam wiosna. Suchy lód, ukryty pod czerwonym pyłem, odparowuje do atmosfery przy wzrastającej temperaturze. Same kratery mają warstwową strukturę. Ciemny pył pochodzi ze starożytnych, zakopanych warstw materiału z erupcji wulkanicznej.

Przepiękna lodowa kraina na Czerwonej Planecie

Można go znaleźć na całym Marsie i jest łatwo rozprzestrzeniany przez silne wiatry. Z kolei pojedyncze ciemne plamy wskazują na proces charakterystyczny dla obszarów polarnych na Marsie. Strumienie dwutlenku węgla, generowane przez sublimację lodu w gaz, przebiły się przez warstwy lodu, wyrzucając gejzerową fontannę ciemnego pyłu, który osadza się w tych okrągłych plamach.

Oprócz zestalonego dwutlenku węgla, czyli suchego lodu, nad południową częścią obszaru polarnego pojawiają się chmury, które często zawierają lód wodny, a na ich trajektorię przemieszczania się częściowo wpływa topografia terenu. Badania pokazują, że od 12 do 16% atmosfery planety osadza się zimą na biegunach, a uwolnienie gazu następnej wiosny zwiększa ciśnienie atmosferyczne i generuje silne wiatry.

Pory roku na Marsie nie przypominają ziemskich

Ten ciągły proces powoduje ogromną wymianę materii między powierzchnią a atmosferą przez cały marsjański rok. W tak niezwykły sposób przebiegają na Czerwonej Planecie pory roku, które kompletnie nie przypominają tych dobrze nam znanych z Ziemi.

Dzieje się tak ze względu na fakt, że Mars posiada szczątkową atmosferę. Duża odległość od Słońca, brak pola magnetycznego, prawdziwej atmosfery i oceanów sprawia, że planeta ta dziś jest jałową pustynią. Jednak nie oznacza to, że jest to nudny glob. Wprost przeciwnie, to fascynujący świat, pełen niezwykłych zjawisk. Zdjęcia opublikowane przez ESA są na to dobitnym dowodem.

Stracił obie ręce w wypadku. Pobił rekord Guinnessa autem wyścigowym INTERIA.TVInteria.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas