Rosyjska sonda dopiero wystartowała, a już przesyła dane. Przejdzie do historii?

Misja księżycowego lądownika Łuna-25 wystartowała w zeszłym tygodniu, a Roskosmos już zaczął przetwarzać dane z jego pokładu. Rosja chce przejść do historii jako pierwszy kraj, któremu udało się wylądować na biegunie południowym Księżyca. Jednak musi się śpieszyć, ponieważ do powierzchni naszego naturalnego satelity zbliża się również indyjski lądownik.

Łuna 25 ląduje na Księżycu, wizja artystyczna
Łuna 25 ląduje na Księżycu, wizja artystycznaRoskosmosmateriały prasowe

Bezzałogowa misja na Księżyc

Jeżeli Rosji uda się wykonać miękkie lądowanie na księżycowym biegunie południowym, stanie się pierwszym krajem z takim osiągnięciem. Rosyjscy eksperci monitorujący bezzałogowy statek kosmiczny Łuna-25 donoszą, że włączyli już jego sprzęt naukowy i rozpoczęli przetwarzanie danych.

Łuna-25 kontynuuje lot do naturalnego satelity Ziemi – wszystkie systemy automatycznej stacji działają prawidłowo, komunikacja jest stabilna, bilans energetyczny dodatni. Uzyskano pierwsze dane pomiarowe dotyczące lotu na Księżyc, a zespół naukowy projektu rozpoczął ich przetwarzanie.
Podaje Roskosmos

Dlaczego celem jest księżycowy biegun południowy

Celem misji Łuna-25 jest zbadanie powierzchni Księżyca, a przede wszystkim sprawdzenie, czy w kraterach w regionie bieguna południowego znajduje się lód wodny. Informacja ta jest niezwykle istotna ze względu na planowane załogowe misje na Księżyc.

Oczekuje się, że sonda wyląduje na Księżycu już 21 sierpnia. Na biegunie południowym NASA w ostatnich latach wykryła prawdopodobnie ślady lodu z zacienionych kraterach księżycowych. Dlatego właśnie ten obszar jest głównym celem Roskosmosu.

Oprócz poszukiwania lodu sonda będzie również pobierać próbki skał i pyłu w celu poszukiwania jak najlepszego miejsca dla przyszłej bazy. Lód będzie mógł posłużyć nie tylko jako wodna pitna, ale również do produkcji paliwa czy tlenu. Stanowi to ogromny potencjał w związku z planami umieszczenia człowieka na Księżycu na stałe.

Mimo że Stany Zjednoczone mają na swoim koncie pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu 20 lipca 1969 roku, z historycznym krokiem Neila Armstronga, to Rosja jako pierwsza dotarła na jego powierzchnię statkiem kosmicznym w ramach misji Łuna-2 w 1959 roku. Natomiast Łuna-9 w 1966 roku wykonała tam pierwsze udane lądowanie.

Po niemal 50 latach przerwy Rosja może powtórzyć swój sukces. Jednak w drodze na Księżyc jest również indyjski lądownik Chandrayaan-3, który ma wylądować na jego powierzchni 23 sierpnia.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas