Zobacz pierwszy w pełni udany start i lądowanie prototypu statku Starship [WIDEO]

W końcu się udało zespołowi SpaceX pomyślnie przeprowadzić od początku do końca test prototypu statku Starship. I to wszystko w wyjątkowym dniu, 60. rocznicy pierwszego lotu Amerykanina w kosmos.

Zobacz pierwszy w pełni udany start i lądowanie prototypu statku Starship [WIDEO]
Zobacz pierwszy w pełni udany start i lądowanie prototypu statku Starship [WIDEO]Geekweek - import

SpaceX ma ogromne powody do świętowania. W ciągu ostatnich 7 dni udało się bowiem pomyślnie sprowadzić z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię po pół rocznej misji 4-osobową załogę, wysłać kolejną paczkę 60 satelitów kosmicznego Internetu Starlink i w jednym kawałku wylądować prototypem Starshipa.

SN15 to najbardziej zaawansowany pojazd w projekcie rozwoju statku Starship, który pozwoli zabrać ludzi na Księżyc i Marsa. Lot odbył się po blisko miesiącu od ustawienia go na platformie. Na poniższym filmie możecie zobaczyć różnice pomiędzy SN15 i SN10. Pomyślny lot na wysokość ok. 10 kilometrów oznacza, że zespół SpaceX zbudował solidny i wtrzymały prototyp oraz opanował już niełatwą sztukę lądowania.

I pomyśleć, że ten udany lot zbiegł się w czasie z kolejnym rekordem ustanowionym przez SpaceX. Otóż po wtorkowej (04.05) misji Starlink, zespołowi udało się już setny raz wylądować pomyślnie rakietami Falcon-9 na mobilnej platformie, a następnie odzyskać ich główne człony, czyli obniżyć koszty realizowanych misji.

Wracając do prototypu SN15, to start i lot przebiegły idealnie, a samo lądowanie odbyło się na dwóch z trzech silników Raptor. Po wylądowaniu w wyznaczonym miejscu lądowiska w ośrodku Boca Chica w Teksasie, z komory silników zaczął wydobywać się ogień, ale szybko został ugaszony i nie doszło do eksplozji.

W ciągu następnych kilkunastu godzin inżynierowie dokonają inspekcji prototypu. Wówczas powinniśmy poznać więcej szczegółów technicznych na temat całego lotu.

Źródło: GeekWeek.pl/SpaceX / Fot. SpaceX

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas