10 najciekawszych projektów architektonicznych w Polsce. Rozpoznasz je?

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Choć zachwycamy się niezwykłymi projektami zagranicznymi całego świata, to mamy również swoje projekty, które zachwycają cały świat.

Często słyszymy o niezwykłych projektach architektonicznych z całego świata. Choć Krzywy Domek w Sopocie jest jednym z najbardziej znanych polskich budynków za granicą, to możemy pochwalić się również innymi niezwykle ciekawymi projektami. Zobacz bardzo subiektywny (i jakże niepełny) ranking 10 najbardziej niezwykłych projektów, jakie możemy zobaczyć w Polsce.

Dom Kereta, Warszawa

Ten dom jest tak naprawdę instalacją artystyczną. Inwestorem była Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, za projekt odpowiadał architekt Jakub Szczęsny. W październiku minęło 100 lat od jego budowy.

Reklama

Nieruchomość wbudowana w 152-centymetrowej szczelinie między powojennym blokiem mieszkalnym a przedwojenną kamienicą, zaprojektowana była jako pracownia dla izraelskiego pisarza Etgara Kereta. Wewnątrz znajdują się trzy umeblowane poziomy.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, Michniów

To połączenie muzeum i pomnika, po wieloletniej budowie oficjalnie otwarte zostało 12 lipca 2021 r.  Mauzoleum jest oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej, a jego zadaniem jest upamiętnienie ofiar polskich wsi z okresu II wojny światowej. Niezwykły projekt został już w 2011 r. doceniony nagrodą European Property Award w kategorii Public Service Architecture, a w  2016 r. jeden z najbardziej wpływowych magazynów - Dezeen umieścił go na liście najbardziej oczekiwanych realizacji na świecie. Całą bryłę tworzy 11 segmentów.

Teatr Baj Pomorski, Toruń

Choć toruński Tatr lalek działa od 1946 r., to wyjątkowy wygląd został mu nadany w wyniku modernizacji, którą przeprowadzono w latach 2005-2006. Wówczas nadany został mu charakter magicznej szafy teatralnej wpisującej się w kompleks Starego i Nowego Miasta. Projekt opracowała toruńska firma Ambit i projektanci Elżbieta i Mateusz Grochoccy. Niezwykły front budynku jest dodatkowo zdobiony rzeźbami bajkowych postaci, które powstały we współpracy z czeskim scenografem teatralnym od lat zaprzyjaźnionym z Bajem Pomorskim, Pavlem Hubičką.

Prywatny dom "Arka" Radka Koniecznego, Brenna k. Cieszyna

Wśród ciekawych nieruchomości nie mogło zabraknąć projektu jednego z najbardziej znanych polskich architektów - Radka Koniecznego. Choć mieszkanie w betonowym domu nie wszystkim może przypaść do gustu, to z pewnością obok tego, nie sposób przejść obojętnie. Nie tylko ze względu na jego położenie w krajobrazie, ale również nietypową formę, która faktycznie przypomina biblijną arkę Noego.

Dom w Brennej koło Cieszyna stoi na trzech wbitych w ziemię palach, a stoku dotyka tylko jednym narożnikiem. Charakterystyczne zwężenie pełni tu jeszcze jedną funkcję - dzięki niemu przestrzeń do życia wyniesiona jest na wysokość pierwszego piętra, co daje mieszkańcom nieco prywatności.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, Szczecin

5 września 2014 po raz pierwszy rozbrzmiał dźwięk instrumentów w nowej siedzibie filharmonii. Podczas koncertu inauguracyjnego zagrano m.in. skomponowaną przez Krzysztofa Pendereckiego Fanfarę dla Filharmonii w Szczecinie. Nowoczesny budynek, za którego projekt odpowiada Estudio Barozzi Veiga, wyglądem przypominać ma wierzchołek góry lodowej. Jest też laureatem wielu nagród architektonicznych.

W budynku znajdują się dwie sale koncertowe: symfoniczna oraz kameralna, kawiarnia oraz galeria. Łącznie Filharmonia ma cztery kondygnacje naziemne i podziemny dwupoziomowy parking.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Budynek na obrzeżach Starego Miasta został oddany do użytku w 2017 r. Za jego projekt odpowiedzialne jest gdyńskie studio architektoniczne "Kwadrat". Całość składa się z sześciu pięter podziemnych i ośmiu naziemnych. Jedna ze ścian wieży nachylona jest pod kątem 56 stopni względem ziemi.

- Koncepcja architektoniczna zakłada, iż całe zło wojny ukryte jest pod ziemią, a "światełko" nadziei dostaje się do środka szczeliną biegnącą wzdłuż placu. Właśnie ta szczelina jest osią kompozycyjną całego założenia ulokowania wystawy głównej. Stanowi ona połączenie wnętrza budynku ze światem zewnętrznym. Całości zagospodarowania terenu dopełnia plac otaczający budynek muzeum, będący miejscem wydarzeń plenerowych i wypoczynku - tak o projekcie mówią sami twórcy.

Muzeum Ognia, Żory

Jedne z największych wynalazków i odkryć ludzkości to koło i ogień. Czemu by nie poświęcić temu ostatniemu muzeum? Gmach, którego budowa prowadzona była w latach 2009-2014 został zaprojektowany przez Barbarę i Oskara Grąbczewskich.

Jego kształt ma przywodzić na myśl płonący ogień. Na parterze oraz w podziemiach budynku znajduje się łącznie pięć stref tematycznych, które ukazują związek ludności z ogniem, jego niszczycielską siłę i próbę walki z płomieniami. Również miejsce powstania wiąże się z ogniem, ponieważ miasto w swojej historii aż czterokrotnie musiało mierzyć się z pożarami: 1552 r., 1661 r., 1702 r., 1807 r., z czego te w XVI i XVIII w. były wyjątkowo niszczycielskie. W dwóch pozostałych przypadkach ogień zajął drewniane kościoły.

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, Toruń

Ten budynek sam w sobie jest rzeźbą zdobiącą otoczenie. Artystyczną formę podziwiać można nie tylko z zewnątrz, ale również wewnątrz. Za projekt, który otrzymał nagrodę na Festiwalu Architektury Światowej (WAF) w Barcelonie jako najlepszy kulturalny obiekt przyszłości, odpowiada hiszpański architekt Fernando Menis. Został również zaliczony przez miesięcznik Architektura-Murator do 25 najlepszych architektonicznych obiektów w Polsce po 1989 r.

W centrum znajduje się sala koncertowa na 880 miejsc, sale konferencyjne, kawiarnie, biura, oraz dwukondygnacyjny parking na 185 miejsc. Całość otoczona jest zielenią.

Varso Tower, Warszawa

54 kondygnacje i 310 m wysokości plasuje go jako najwyższy budynek  Unii Europejskiej. Za projekt odpowiada studio Fosfer + Partners. Znajduje się tu m.in. hotel, pasaż handlowy, lokale gastronomiczne, klub fitness. Mimo że jest już skończony, jego otwarcie zaplanowane jest na 2023 r.

Więcej o Varsovia Tower pisaliśmy we wrześniu.

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha, Szczecin

Cóż może się bardziej kojarzyć ze Szczecinem niż statki? Ale to również ważny ośrodek naukowy w Polsce północno-zachodniej. Łącząc te dwa elementy, otrzymamy... centrum nauki w kształcie kadłuba statku. Znajdziemy tu trzy poziomy wystawiennicze, salę konferencyjną, dwie sale edukacyjne i planetarium. Za projekt odpowiada pracownia Piotr Płaskowicki & Partnerzy Architekci.

Odwiedzający będą mogli wziąć udział w doświadczeniach, m.in. z fizyki, geografii, astronomii, techniki czy sztuki, dowiedzą się więcej o żegludze i rybołówstwie. Będzie można również wziąć udział w warsztatach modelarskich i szkutniczych oraz zobaczyć Ziemię z kosmosu, Księżyc i Drogę Mleczną.

Przeczytaj także:

Najwyższy budynek mieszkalny na świecie ukoronuje Dubaj

Rozbudowa Uzdrowiska Ustroń. W mieście powstaną nowe piramidy

Powstał ranking najbardziej stresujących portów lotniczych na świecie. Są tu aż dwa polskie lotniska!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Architektura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy