Licz kalorie z cukru
Słynny slogan "cukier krzepi" dietetycy najchętniej zamieniliby na hasło "cukier szkodzi". Jednym ze zwolenników tej teorii jest Jorge Cruise, autor książki "Metoda 100". Jego metoda polega na liczeniu wyłącznie kalorii pochodzących z cukru.
- W tej książce Jorge Cruise w sposób jasny i poparty dowodami wyjaśnia, dlaczego stare podejście oparte na liczeniu kalorii jest błędne i prowadzi do porażki w walce z nadwagą. Mówiąc prosto: przeszkodą, która niweczyła twoje starania w walce z nadwagą, jest insulina - wyjaśnia lekarz Vincent M. Pedle.
Metoda 100 nie jest dietą niskowęglowodanową, ani opartą o produkty o niskim indeksie glikemicznym - to raczej połączenie najlepszych cech obu tych diet, wskazuje Jorge Cruise.
Sama dieta zakłada, że dziennie poza produktami z listy bezpiecznej spożywamy produkty, które owszem zawierają cukier, ale ich kaloryczność nie może przekraczać 100 kal. Spoglądając np. na etykietę krakersów widzimy na niej informację, że łączna ilość węglowodanów wynosi 21 gram. Aby obliczyć liczbę kalorii z cukru, należy wziąć łączną wagę węglowodanów podaną w gramach i pomnożyć ją przez 4.
- Największą zaletą metody jest fakt, że nie musisz wyeliminować cukru całkowicie, pilnujesz jedynie, aby zjeść 100 kalorii z cukru, natomiast wszystkie pozostałe produkty zaliczają się do bezkarnych kalorii. Kalorii z produktów zaliczanych do bezkarnych nie musisz liczyć, ponieważ nie powodują one gwałtownych wzrostu poziomu insuliny we krwi i nie przyczyniają się dzięki temu do wzrostu wagi - wyjaśnia Jorge Cruise.
Mówiąc o kaloriach z cukru, autor książki ma na myśli wszystkie węglowodany, w tym warzywa zawierające dużo skrobi, pieczywo, zboża, krakersy, ciastka, pączki, cukier, miód, soki, napoje i wiele innych produktów.
- Produkty zawierające najmniej kalorii z cukru przyspieszają utratę wagi, ponieważ utrzymują niski poziom insuliny we krwi. To z kolei oznacza, że organizm może spalać więcej tłuszczu przez dłuższy czas każdego dnia. Skoki poziomu insuliny, występujące po zjedzeniu przetworzonych węglowodanów oczyszczonego cukru i mąki, powodują, że organizm magazynuje energię w postaci tkanki tłuszczowej, zamiast ją spalać, przez co szybciej ponownie odczuwamy głód, zwłaszcza na te same wysoko przetworzone niezdrowe węglowodany - wyjaśnia autor książki "Metoda 100".
Wśród produktów zawierających bezkarne kalorie są: drób, jajka, ryby i owoce morza, wołowina, cielęcina, jagnięcina, wieprzowina, warzywa, tłuszcze (masło, olej kokosowy, olej lniany, sezamowy z awokado, oliwa z oliwek).
Produkty zawierające kalorie z cukru to: nabiał - jogurt naturalny odtłuszczony, mleko, mleko sojowe, ryżowe, warzywa strączkowe, pieczywo, makarony, płatki i produkty zbożowe, owoce. I włączając te produkty do codziennego menu należy liczyć ilość kalorii z cukru.