Otyłość zmienia mózg bardziej niż sądzono. Eksperci znaleźli dowód

Najnowsze badania wykazały, że otyłość wpływa bardzo negatywnie na nasz mózg. Okazuje się, że może uszkodzić naszą zdolność do rozpoznawania nie tylko uczucia sytości, ale zaburza również odczuwanie satysfakcji z jedzenia.

To badanie pokazuje, dlaczego otyłość jest chorobą – istnieją rzeczywiste zmiany w mózgu
To badanie pokazuje, dlaczego otyłość jest chorobą – istnieją rzeczywiste zmiany w mózgu123RF/PICSEL

Badania nad wpływem otyłości na mózg

Najnowsze badania dotyczące wpływu otyłości na mózg zostały opublikowane w „Nature Metabolism”. Wyniki badań jasno mówią, że otyłość zaburza pewne funkcje odpowiedzialne między innymi za uczucie sytości. Co więcej, zmiany te często utrzymują się długo po tym, jak osoba zrzuci zbędne kilogramy, co prawdopodobnie wyjaśnia tak częste zjawisko efektu jojo. 

To badanie pokazuje, dlaczego otyłość jest chorobą – istnieją rzeczywiste zmiany w mózgu. Badanie jest bardzo rygorystyczne i dość wszechstronne. Sposób, w jaki zaprojektowali swoje badanie, daje większe zaufanie do wyników, dodając to do wcześniejszych badań, które również wykazały, że otyłość powoduje pewne zmiany w mózgu.

Badanie przeprowadzone zostało na 30 osobach uznanych za medycznie otyłych oraz 30 osobach o wadze prawidłowej. Każda grupa spożywała węglowodany, tłuszcze lub wodę, które podawane były bezpośrednio do żołądka za pomocą zgłębnika.

Chcieliśmy ominąć jamę ustną i skupić się na połączeniu jelita z mózgiem, aby zobaczyć, jak składniki odżywcze wpływają na mózg niezależnie od widzenia, wąchania lub smakowania jedzenia.
Powiedziała główna autorka badania, dr Mireille Serlie

Jak składniki odżywcze wpływają na mózg

Uczestnicy w noc poprzedzającą badania zjedli ten sam posiłek na kolację i nie jedli ponownie, dopóki nie znaleźli się w laboratorium. Następnie każda z osób dostawała podawane bezpośrednio do żołądka cukry i tłuszcze. Podczas „karmienia” naukowcy obserwowali reakcje mózgu dzięki wykorzystaniu funkcjonalnego obrazowania rezonansu magnetycznego (fMRI) i tomografii emisyjnej pojedynczych fotonów (SPECT).

Naukowcy przede wszystkim skupili się na tym, w jaki sposób tłuszcze i glukoza indywidualnie wyzwalają różne obszary mózgu związane z odczuwaniem satysfakcji z jedzenia. Szczególnie badane były wszelkie różnice między mózgami osób otyłych, a tych o wadze prawidłowej.

Reakcje mózgu na jedzenie

Tak na przykład, u osób o wadze prawidłowej zaobserwowano spowolnienie sygnałów mózgowych w prążkowiu podczas wprowadzania do organizmu tłuszczy i węglowodanów. Czyli ciało dostało sygnał, że zostało nakarmione. Co więcej, u tych osób naturalnie wzrósł poziom dopaminy, czyli mózg aktywował ośrodek nagrody.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób cierpiących na otyłość. Gdy jedzenie było podawane, aktywność mózgu nie zwalniała, a poziom dopaminy nie ulegał zmianie. Szczególnie było to widoczne przy podawaniu tłuszczy, co okazało się zaskakujące, ponieważ im wyższa jego zawartość w jedzeniu, tym wyższa powinna być satysfakcja.

Dlatego naprawdę będziesz chciał burgera zamiast brokułów, tłuszcz w burgerze biologicznie da lepszą reakcję w mózgu.
Mówią badacze.

Następnym krokiem było poproszenie osób chorujących na otyłość o zrzucenie 10 procent masy ciała w ciągu trzech miesięcy, co powinno wpłynąć na poprawę wyników poziomu cukru we krwi, zresetować metabolizm i poprawić ogólny stan zdrowia. Gdy udało się zrzucić obiecaną wagę, powtórzono testy.

Nic się nie zmieniło – mózg nadal nie rozpoznawał pełni ani nie czuł się usatysfakcjonowany. Teraz można powiedzieć, że trzy miesiące to za mało lub że nie schudły wystarczająco. Ale to odkrycie może również wyjaśniać, dlaczego ludzie z powodzeniem tracą na wadze, a następnie odzyskują całą wagę kilka lat później – wpływ na mózg może nie być tak odwracalny, jak byśmy tego chcieli.

Naukowcy zgadzają się, że potrzebne są kolejne badania na temat otyłości, ponieważ bardzo wiele czynników decyduje o tym, że przybieramy na wadze. Dotyczy to genetyki, pochodzenia, warunków społeczno-ekonomicznych. Więcej badań pozwoli wyjaśnić wpływ otyłości na zmiany w mózgu oraz czy wywoływane są przez samą tkankę tłuszczową, czy potrzebne są dodatkowe bodźce.

„Słodycze z łyżeczki”. Śródziemnomorski deser z tradycjamiDOUNIA MAHIEDDINE / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas