Ważny zabytek będzie można zbudować z klocków LEGO?
Zabytkowa łódzka elektrownia ma szanse stać się oficjalnym zestawem LEGO, a to dzięki miłośnikowi klocków z Łodzi, który zbudował model z popularnych klocków. Jeśli zdobędzie odpowiednią liczbę głosów, jest szansa, że projekt zobaczymy na półkach sklepowych.
LEGO Ideas jest oficjalną platformą duńskiej firmy, która pozwala zgłaszać miłośnikom klocków z całego świata swoje pomysły na nowe zestawy. Dodając atrakcyjne zdjęcia i ciekawy opis możemy zbierać głosy społeczności. Gdy konstrukcja zdobędzie minimum 10 tysięcy głosów, wówczas jest rozpatrywana przez LEGO i ma szanse trafić do seryjnej produkcji.
Elektrownia Scheiblera w Łodzi z klocków LEGO
Dr Michał Duda, pracownik naukowy na Wydziale Nauk Geograficznych, lokalny patriota i miłośnik klocków LEGO postanowił zbudować model Elektrowni Towarzystwa Wyrobów Bawełnianych Karola W. Scheiblera w Łodzi. Secesyjny obiekt powstał w 1910 r. wg projektu łotewskiego inżyniera Alfreda Frisha. Łódzka elektrownia była pierwszą, w której zrezygnowano z dominacji stylistyki neorenesansowej i neobarokowej w architekturze łódzkich fabryk, stawiając na zyskujący popularność nowy styl.
Model elektrowni ma wymiary 52 cm x 27 cm i składa się z 2992 klocków. Komin o wysokości 44 cm wykonany jest ze 112 zaokrąglonych elementów. Elektrownia ma zdejmowany dach, co pozwoli na wygodne zaglądanie do jej wnętrza. Jak wspomina autor w opisie, „dużym wyzwaniem było oddanie szczegółowości tego pełnego przepychu budynku w tak małej skali”. Patrząc na efekt końcowy, trzeba przyznać, że wyszło całkiem nieźle. Zadbano nawet o takie szczegóły jak witraże w stylu secesyjnym, zbudowane z 272 półprzezroczystych klocków, łuki nad oknami i podziały okien ażurowymi białymi kolumnami. Michał Duda zwraca uwagę także na pokrycie jednej ze ścian stalą kortenowską, która ma charakterystyczny wygląd dzięki pokrywającej ją rdzy.
- Tworząc ten model, chciałem oddać hołd pięknej koncepcji stojącej za trendem rewitalizacji w rozwoju miast – przywracaniu starych, zapomnianych i zamkniętych przestrzeni poprzemysłowych mieszkańcom miasta.Elektrownia jest doskonałym symbolem tego procesu – jedynym w swoim rodzaju przykładem na skalę europejską (elektrownia przemysłowa zbudowana w dekoracyjnym stylu secesyjnym), która została przywrócona do życia. Z duchem współczesności, teraz reprezentuje przestrzeń wypełnioną zielenią (w tym kwiaty wydobywające się z komina zamiast dymu!) otwartą na wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, sportowe i rekreacyjne – przyznaje autor w opisie.
Model odzwierciedla również piękne „Ogrody Anny”. Anna była właścicielką fabryki i pionierską bizneswoman, która aktywnie uczestniczyła w zarządzaniu fabryką przez ponad 40 lat i była głęboko zaangażowana w sprawy społeczne. Zabytkowy ceglany budynek otoczony jest bujną zielenią – ogrodami pełnymi brzóz, kwiatów, żywopłotów i starej topoli, która pochodzi z czasów założenia pierwotnej fabryki.
Na projekt można oddawać głosy na stronie LEGO Ideas.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!