Ważny zabytek będzie można zbudować z klocków LEGO?

Zabytkowa łódzka elektrownia ma szanse stać się oficjalnym zestawem LEGO, a to dzięki miłośnikowi klocków z Łodzi, który zbudował model z popularnych klocków. Jeśli zdobędzie odpowiednią liczbę głosów, jest szansa, że projekt zobaczymy na półkach sklepowych.

Łódzka Elektrownia zbudowana z klocków LEGO
Łódzka Elektrownia zbudowana z klocków LEGOmateriał zewnętrzny

LEGO Ideas jest oficjalną platformą duńskiej firmy, która pozwala zgłaszać miłośnikom klocków z całego świata swoje pomysły na nowe zestawy. Dodając atrakcyjne zdjęcia i ciekawy opis możemy zbierać głosy społeczności. Gdy konstrukcja zdobędzie minimum 10 tysięcy głosów, wówczas jest rozpatrywana przez LEGO i ma szanse trafić do seryjnej produkcji.

Elektrownia Scheiblera w Łodzi z klocków LEGO

Dr Michał Duda, pracownik naukowy na Wydziale Nauk Geograficznych, lokalny patriota i miłośnik klocków LEGO postanowił zbudować model Elektrowni Towarzystwa Wyrobów Bawełnianych Karola W. Scheiblera w Łodzi. Secesyjny obiekt powstał w 1910 r. wg projektu łotewskiego inżyniera Alfreda Frisha. Łódzka elektrownia była pierwszą, w której zrezygnowano z dominacji stylistyki neorenesansowej i neobarokowej w architekturze łódzkich fabryk, stawiając na zyskujący popularność nowy styl.

Model elektrowni ma wymiary 52 cm x 27 cm i składa się z 2992 klocków. Komin o wysokości 44 cm wykonany jest ze 112 zaokrąglonych elementów. Elektrownia ma zdejmowany dach, co pozwoli na wygodne zaglądanie do jej wnętrza. Jak wspomina autor w opisie, „dużym wyzwaniem było oddanie szczegółowości tego pełnego przepychu budynku w tak małej skali”. Patrząc na efekt końcowy, trzeba przyznać, że wyszło całkiem nieźle. Zadbano nawet o takie szczegóły jak witraże w stylu secesyjnym, zbudowane z 272 półprzezroczystych klocków, łuki nad oknami i podziały okien ażurowymi białymi kolumnami. Michał Duda zwraca uwagę także na pokrycie jednej ze ścian stalą kortenowską, która ma charakterystyczny wygląd dzięki pokrywającej ją rdzy.

Ten projekt ma szansę trafić do sprzedaży. Potrzeba 10 tys. głosówmateriał zewnętrzny

- Tworząc ten model, chciałem oddać hołd pięknej koncepcji stojącej za trendem rewitalizacji w rozwoju miast – przywracaniu starych, zapomnianych i zamkniętych przestrzeni poprzemysłowych mieszkańcom miasta.Elektrownia jest doskonałym symbolem tego procesu – jedynym w swoim rodzaju przykładem na skalę europejską (elektrownia przemysłowa zbudowana w dekoracyjnym stylu secesyjnym), która została przywrócona do życia. Z duchem współczesności, teraz reprezentuje przestrzeń wypełnioną zielenią (w tym kwiaty wydobywające się z komina zamiast dymu!) otwartą na wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, sportowe i rekreacyjne – przyznaje autor w opisie.

Model odzwierciedla również piękne „Ogrody Anny”. Anna była właścicielką fabryki i pionierską bizneswoman, która aktywnie uczestniczyła w zarządzaniu fabryką przez ponad 40 lat i była głęboko zaangażowana w sprawy społeczne. Zabytkowy ceglany budynek otoczony jest bujną zielenią – ogrodami pełnymi brzóz, kwiatów, żywopłotów i starej topoli, która pochodzi z czasów założenia pierwotnej fabryki.

Na projekt można oddawać głosy na stronie LEGO Ideas.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Zimny poranek, uciekający autobus, natłok pracy... Codzienność bywa nieprzyjemna. Warto jednak spróbować wprowadzić do niej trochę koloru. Naszemu bohaterowi udało się to dzięki kolorowemu smartfonowi Motorola Edge 50 neo. Jak? Sprawdź!materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas