Apollo 17

Poniedziałek, 15 stycznia 2024 (12:07) Aktualizacja Środa, 14 lutego 2024 (15:54)
Apollo 17 była ostatnią misją programu Apollo NASA, która miała miejsce w grudniu 1972 roku. Zabrala ludzi na Księżyc po raz ostatni. Załogę stanowili Eugene Cernan, Ronald Evans i Harrison Schmitt. Misja przyniosła rekordową ilość próbek księżycowych i danych naukowych.
Apollo 17 - najważniejsze informacje
Blue Marble. Wyjątkowe zdjęcie Ziemi zrobiła załoga Apollo 17. /NASA /domena publiczna

Apollo 17 - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    rakieta

Misja Apollo 17

Apollo 17 była szóstą i ostatnią misją programu Apollo, która pozwoliła wylądować ludziom na Księżycu. Wyróżniała się tym, że była to jedyna misja z astronautą-geologiem na pokładzie oraz dłuższym niż zwykle pobytem na powierzchni Księżyca.

Kto był w misji Apollo 17?

W misji Apollo 17 udział wzięły trzy osoby.

Eugene Cernan, dowódca misji, to ostatni człowiek, który chodził po Księżycu.

Harrison Schmitt to jedyny astronauta-geolog, który wziął udział w misji księżycowej. Jego wkład w badania geologiczne był nieoceniony dla nauki.

Ostatni z astronautów, Ronald Evans, to pilot modułu dowodzenia, który pozostał na orbicie księżycowej podczas pobytu Cernana i Schmitta na powierzchni Księżyca.

Jak wyglądała misja Apollo 17?

Eugene Cernan i Harrison Schmitt spędzili na powierzchni Księżyca prawie trzy dni, podczas których przeprowadzili trzy spacery księżycowe o łącznym czasie około 22 godzin. 

W czasie tych spacerów przeszli ponad 35 kilometrów, zbierając próbki i przeprowadzając eksperymenty.
 
Dzięki udziałowi Schmitta, geologa, misja Apollo 17 przyniosła wyjątkowy wkład do badań księżycowych. Zgromadzone próbki oraz przeprowadzone eksperymenty dostarczyły kluczowych informacji o historii Księżyca i procesach geologicznych.

Tak jak wszystkie misje Apollo, Apollo 17 używało rakiety Saturn V do wystrzelenia modułów dowodzenia, serwisu i księżycowego w kierunku Księżyca. Saturn V była najpotężniejszą rakietą kiedykolwiek zbudowaną i odgrywała kluczową rolę w sukcesie programu Apollo.

Misja Apollo 17, chociaż miała mniej uwagi medialnej w porównaniu z Apollo 11, była równie ważna dla USA w kontekście zimnej wojny, podkreślając technologiczną i eksploracyjną przewagę nad ZSRR.

Blue Marble. Zdjęcie Ziemi od załogi Apollo 17

Podczas podróży powrotnej na Ziemię załoga Apollo 17 zrobiła jedno z najbardziej ikonicznych zdjęć Ziemi, znane jako "Blue Marble" (Niebieska Kula). Ten obraz stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zdjęć naszej planety.

Więcej na temat Apollo 17

Apollo 17 - Wiadomości