iRobot

Wtorek, 16 stycznia 2024 (10:08) Aktualizacja Wtorek, 5 marca 2024 (11:22)
iRobot to amerykańska firma technologiczna, znana przede wszystkim z produkcji robotów użytkowych, w tym popularnych robotów sprzątających Roomba. Firma została założona w 1990 roku przez trzech naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT): Colina Angle'a, Helen Greiner i Rodneya Brooksa. Celem założycieli było tworzenie robotów, które mogłyby wykonywać różnorodne zadania w domach i przemyśle.
iRobot - najważniejsze informacje
​iRobot Roomba i7 /INTERIA.PL

iRobot - najważniejsze informacje

 • Rodzaj/Typ:

  sprzęt, urządzenie

 • Rok uruchomienia produkcji:

  2002

Historia iRobot jest ścieżką innowacji i rozwoju w dziedzinie robotyki. W początkowym okresie swojej działalności firma skupiała się na projektach wojskowych i kosmicznych, tworząc roboty do wykrywania i usuwania min oraz do badań planetarnych. 

Największym przełomem dla firmy było wprowadzenie na rynek w 2002 roku robota Roomba, który zrewolucjonizował sposób sprzątania w domach na całym świecie. Roomba była jednym z pierwszych komercyjnie udanych robotów użytkowych i szybko stała się synonimem robotów sprzątających.
 
Mechanizm działania robotów iRobot, w tym Roomba, opiera się na zaawansowanej technologii robotyki i sztucznej inteligencji. Roboty te wykorzystują sensory do nawigacji i wykrywania przeszkód w środowisku domowym. 

Za pomocą systemu algorytmów roboty są w stanie efektywnie poruszać się po pomieszczeniach, unikając przeszkód, takich jak meble czy schody, a także dostosowując się do różnych typów podłóg. 

Roomba na przykład wykorzystuje kombinację szczotek i mocnego systemu ssącego do zbierania brudu, kurzu i włosów z podłóg. Niektóre modele są wyposażone w systemy, które umożliwiają im samodzielne powrót do stacji dokującej w celu naładowania baterii.

Jak działa iRobot Roomba?

Roboty iRobot, w tym Roomba, wykorzystują zaawansowane technologie nawigacyjne. Wczesne modele Roomba używały technologii „bump-and-go”, polegającej na zmianie kierunku po uderzeniu w przeszkodę. 

Nowoczesne modele korzystają z bardziej zaawansowanych systemów nawigacji i mapowania, które pozwalają im efektywniej sprzątać i unikać przeszkód.

iRobot - Wiadomości

 • Kobieta siedziała na toalecie, a robot Roomba zrobił jej zdjęcie. Trafiło do sieci

  Kobieta siedziała na toalecie, a robot Roomba zrobił jej zdjęcie. Trafiło do sieci

  Piątek, 23 grudnia 2022 (09:54)
  Miał pomagać, sprzątać, wyręczać w części domowych obowiązków. Stawał się członkiem rodziny, miał nawet swój własny kąt i, niczym zwierzątko domowe, bywał obdarowywanym imieniem czy...
 • Inteligentne odkurzacze będą obserwować Wasze domy dla Amazona

  Inteligentne odkurzacze będą obserwować Wasze domy dla Amazona

  Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 (20:35)
  Jeśli macie bzika na punkcie dbania o swoją prywatność, to niebawem Amazon może dokonać ataku na nią za pomocą Waszego inteligentnego odkurzacza.
 • Roomba serii j7 z technologią Genius 3.0 trafiła do Polski

  Roomba serii j7 z technologią Genius 3.0 trafiła do Polski

  Czwartek, 9 września 2021 (06:32)
  Do sklepów trafił nowa maszyna sprzątająca firmy iRobot - Roomba serii j7 obsługująca nowe funkcje na platformie iRobot Genius 3.0, na której pracuje aplikacja iRobot Home. Z jej...
 • Reklama
 • iRobot Genius - personalizowane sugestie sprzątania

  iRobot Genius - personalizowane sugestie sprzątania

  Czwartek, 27 sierpnia 2020 (12:40)
  iRobot prezentuje platformę iRobot Genius. Wprowadza ona szeroką gamę nowych funkcji dla robotów odkurzających Roomba oraz mopujących Braava jet, które zostały wyposażone w moduł WiFi.
 • ​iRobot Roomba i7+/i7 - test

  ​iRobot Roomba i7+/i7 - test

  Środa, 13 lutego 2019 (14:43)
  Mieszkanie nie posprząta się samo... chyba że mamy do pomocy robota. Testujemy najnowszy model ze stajni iRobota - Roombę i7+. Czy to najlepszy inteligentny substytut odkurzacza w Polsce?
 • Zamiast odkurzacza - iRobot Roomba i7+

  Zamiast odkurzacza - iRobot Roomba i7+

  Wtorek, 5 lutego 2019 (10:29)
  W Polsce debiutuje Roomba i7+, najnowszy robot sprzątający marki iRobot. Nowość zapamiętuje plany kondygnacji oraz samodzielnie opróżnia pojemnik na zabrudzenia. Możemy sterować nim za...
 • Reklama
 • Roboty zadbają o bezpieczeństwo na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej

  Roboty zadbają o bezpieczeństwo na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej

  Środa, 11 czerwca 2014 (05:16)
  Już niebawem będziemy świadkami XX Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Przez miesiąc fani futbolu na całym globie będą w pełni emocji śledzić zmagania najlepszych reprezentacji narodowych....
 • FirstLook i PackBot - sprawdzamy roboty militarne iRobot

  FirstLook i PackBot - sprawdzamy roboty militarne iRobot

  Poniedziałek, 12 sierpnia 2013 (16:17)
  Firma iRobot zaprezentowała w Krakowie dwa roboty militarne – FirstLook oraz PackBot. Na miejscu mieliśmy okazję zobaczyć, w jaki sposób pomagają na wojnie lub w obszarach skażonych...

iRobot - Wideo

 • Testownia: iRobot Roomba 780

  Wtorek, 13 grudnia 2011 (14:15)
  Zbliżają się świąteczne porządki, ale po co samemu łapać za mopa, zmiotkę oraz odkurzacz, jeśli może nas zastąpić robot do sprzątania. Sprawdzamy połączenie robota z odkurzaczem - Roomba...