Czy wkrótce będą nas leczyć roboty?
Wynalazcy słynnego robota sprzątającego Roomba idą krok dalej i proponują wizję świata, w którym to inteligentne maszyny będą diagnozować dolegające nam choroby.
Roboty coraz częściej są wykorzystywane w medycynie. Przy użyciu precyzyjnych manipulatorów chirurgicznych i tzw. teleobecności można dokonywać skomplikowanych operacji z dala od pacjentów. Do tej pory jednak za maszyną zawsze stał człowiek, gotów naprawić popełniony przez syntetyka błąd. Wkrótce lekarze-roboty mogą na dobre wypełnić publiczne szpitale i ośrodki zdrowia.
Firmy iRobot oraz InTouch Health połączyły siły, by stworzyć telemedycznego robota. RP-VITA ma 1,52 m wysokości, zaś na jego szczycie znajduje się ekran wyświetlający szczegółowe dane medyczne lub przekazujący na żywo obraz lekarza. Robot ma stanowić zastępstwo lekarza, nie zaś być jego alternatywą. Wszystko dla dobra pacjenta.
RP-VITA wyposażono w 2 kamery o wysokiej rozdzielczości, mikrofon, cyfrowy stetoskop, autonomiczną nawigację, dzięki której lekarz podejrzy dokładną lokalizację robota, system odczytywania i omijania przeszkód terenowych oraz gniazda do podłączenia licznych urządzeń medycznych (np. maszyny do USG lub EKG).
Korzystanie z robota RP-VITA jest kosztowne i będą mogły pozwolić sobie na to jedynie najbogatsze placówki. Pomijając samą cenę zakupu urządzenia, dostęp do zlokalizowanej w chmurze bazy medycznej danych robota, to wydatek rzędu 4000-6000 dol. miesięcznie.
RP-VITA w akcji: