Nike

Środa, 22 listopada 2023 (12:58) Aktualizacja Wtorek, 9 stycznia 2024 (11:35)
Nike, Inc. jest amerykańską korporacją międzynarodową założoną w 1964 roku przez Billa Bowermana i Phila Knighta pod nazwą "Blue Ribbon Sports" i przemianowaną na Nike w 1971 roku. Firma ma siedzibę w Beaverton, w stanie Oregon, i jest jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych marek odzieży, obuwia i sprzętu sportowego na świecie.
Nike - najważniejsze informacje
Nike Air Jordan 1 FlyEase /materiały prasowe

Nike - najważniejsze informacje

  • Rok założenia:

    1964

  • Kraj założenia:

    Stany Zjednoczone (USA)

Nike jest największym producentem obuwia sportowego na świecie. Oferta marki obejmuje też szeroką gamę odzieży sportowej i casualowej. Poza tym Nike sprzedaje różnego rodzaju sprzęt sportowy, takie jak piłki, rękawice czy ochraniacze. Produkty te są dostępne na całym świecie, zarówno w sklepach detalicznych jak i online. Firma posiada sieć własnych sklepów, a także korzysta z platform sprzedaży online oraz szerokiej dystrybucji w różnych krajach.
 
Słynne logo "Swoosh" jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli na świecie, a hasło Nike "Just Do It" to jedno z najbardziej rozpoznawalnych haseł reklamowych. 

Firma sponsoruje wiele znanych sportowców i drużyn na całym świecie, takich jak LeBron James, Cristiano Ronaldo czy FC Barcelona.
 
Nike jest znaną z innowacji, szczególnie jeśli chodzi o technologię obuwia, wprowadzając takie technologie jak Air Max i Flyknit.
 
Spółka jest notowana na NYSE, Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a jej wartość rynkowa jest jedną z najwyższych w branży, z kapitalizacją często przekraczającą 100 miliardów dolarów amerykańskich.
 
Nike, podobnie jak wiele innych dużych korporacji, jest często poddawane analizie i krytyce w kontekście różnych kwestii, takich jak zrównoważony rozwój, praktyki zatrudnienia czy kwestie etyczne. Niemniej firma jest ciągle uważana za jedną z najbardziej wartościowych marek na świecie i pozostaje wpływowym graczem na rynku globalnym.

Nike i Michael Jordan

Kontrakt pomiędzy Nike a Michaelem Jordanem, zawarty w 1984 rok  jest jednym z najbardziej przełomowych i wpływowych partnerstw w historii sportu i marketingu sportowego. W momencie podpisywania kontraktu Jordan był młodym, obiecującym koszykarzem, który właśnie zakończył swoją karierę uniwersytecką i przygotowywał się do wejścia do NBA. W tamtym czasie Nike nie było jeszcze gigantem branży sportowej, jakim jest dzisiaj, i potrzebowało impetu, aby przyspieszyć swój rozwój.
 
Pierwotna umowa, podpisana w 1984 roku opiewała na 2,5 miliona dolarów przez pięć lat, co w owym czasie było jednym z największych kontraktów sportowych. Nike stworzyło specjalną linię butów i odzieży dla Jordana, znaną jako „Air Jordan”. Pierwszy model, Air Jordan I, został wprowadzony na rynek w 1985 roku i szybko zdobył ogromną popularność. Logo "Jumpman", przedstawiające sylwetkę Jordana wykonującego slam dunk, zostało wprowadzone z modelem Air Jordan III i stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych logotypów na świecie.
 
Linia Air Jordan stała się jednym z największych sukcesów komercyjnych w historii, generując miliardy dolarów przychodów przez dekady. Air Jordany stały się czymś więcej niż tylko obuwiem sportowym. Stały się ikoną kultury, modą uliczną, a Michael Jordan – globalną ikoną. Relacja pomiędzy Jordanem a Nike trwa do dzisiaj, a marka Jordan stała się podmarką Nike, oferując szeroką gamę obuwia i odzieży.

Kto zaprojektował logo Nike? 

Logo Nike, znane jako "Swoosh", zostało zaprojektowane w 1971 roku przez studentkę grafiki, Carolyn Davidson. Firma zapłaciła za to zaledwie 35 dolarów. Logo miało symbolizować ruch i szybkość i zostało przyjęte z mieszanką niepewności przez założycieli firmy. Ostatecznie stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie.

Co to jest Nike Air?

Technologia Nike Air, wprowadzona w 1979 roku, była pionierska w zakresie amortyzacji butów sportowych. Widoczne bąbelki powietrza w butach, wprowadzone w modelu Air Max w 1987 roku, były rewolucyjne pod względem designu i funkcji.

Temat Nike znajdziesz również w serwisie:

Nike - Wiadomości