Panasonic

Wtorek, 16 stycznia 2024 (10:46) Aktualizacja Wtorek, 12 marca 2024 (11:09)
Panasonic Holdings Corporation to japońska, międzynarodowa korporacja elektroniczna z siedzibą w Kadomie, w Osace. Założona została w 1918 roku jako Matsushita Electric Housewares Manufacturing Works przez Kōnosuke Matsushitę. Firma zajmuje się rozwojem, produkcją i sprzedażą urządzeń elektronicznych, systemów grzewczych i wentylacyjnych, dystrybucji żywności, sprzętu elektrycznego oraz urządzeń.
Panasonic - najważniejsze informacje
Panasonic. /INTERIA.PL

Panasonic - najważniejsze informacje

 • Rok założenia:

  1918

 • Kraj założenia:

  Japonia

Panasonic jest jednym z głównych japońskich producentów elektroniki użytkowej i sprzętu AGD, a ich marketing obejmuje różnorodne marki, takie jak Panasonic, Quasar, National, Technics, Victor i JVC.

Panasonic jest znany z produkcji szerokiej gamy urządzeń elektronicznych i AGD. 

Wśród wczesnych produktów, które zyskały popularność, były: 
 • automatyczne kuchenki ryżowe (wprowadzone w 1956 roku),
 • magnetofony (1958), 
 • klimatyzatory domowe (1958), 
 • kolorowe telewizory (wprowadzone między 1960 a 1965), 
 • kuchenki mikrofalowe (1966), 
 • radiomagnetofony (1967),
 • gramofony (1970). 

W latach 70. i 80. firma wprowadziła na rynek również popularne magnetowidy VHS (1977), odtwarzacze CD (1982), kamery VHS (1985), komputery przenośne (1990), telefony komórkowe (1991), oraz pierwsze telefony komórkowe ważące mniej niż 100 gramów (1996). 

Produkty te były popularne na całym świecie, w tym w Polsce, szczególnie w latach 80. i 90., kiedy to Panasonic był jednym z liderów rynku elektroniki użytkowej​.
 
Firma rozwija bardzo wiele nowych technologii, choć niektóre z nich mogą się wydawać dość odległe, np. platforma bezpieczeństwa dla rynku IoT - rozwijają technologię cyberbezpieczeństwa do monitorowania danych z samochodów, domów, fabryk i budynków oraz wykrywania nieznanych ataków za pomocą AI​​.
 
Poza tym Panasonic prowadzi badania nad robotami do użytku domowego i opieki pielęgniarskiej. Wykorzystuje technologie rozwijane w robotach przemysłowych do tworzenia robotów sprzątających i rehabilitacyjnych​​. 

Próbuje też swoich sił przy opracowywaniu autonomicznych robotów dostarczających lekarstwa czy bagaże w szpitalach i na lotniskach​​. Być może uda się też osiągnąć wzmacnianie funkcji fizycznych przez robotykę, poprzez technologie wspierające i zwiększające ludzkie funkcje fizyczne, jak zmysły i siła mięśniowa.

Temat Panasonic znajdziesz również w serwisie:

Panasonic - Wiadomości