Panasonic Lumix DC-G9 - test
Testujemy aparat Lumix G9, bezlusterkowa z systemu Mikro Cztery Trzecie wyprodukowanego przez firmę Panasonic. Co potrafi ten sprzęt?
Lumix G9 pojawił się na rynku rok temu, ale aparaty - w przeciwieństwie do wielu innych kategorii sprzętowych testowanych przez nas - nie starzeją się tak szybko. Rok czasu to nie tak dużo "w wieku aparatów", a ponad 12 miesięcy od momentu premiery oznacza, że G9 staniało, tym bardziej będąc wartym przetestowania.
Sam test nie będzie długą publikacją - w przypadku aparatów, naszym zdaniem, mija się to z celem. Skupmy się wyłącznie na najważniejszych cenach G9, a także na jego mocnych i trochę słabszych stronach. I pozwólmy, aby zdjęcia "mówimy same za siebie".
Najważniejsze elementy technicznej specyfikacji
Aparat ma czujnik Digital Live MOS o rozdzielczości 20,3 megapiksela bez filtra dolnoprzepustowego. Ostrość ustawiana jest w ciągu 0,04 sekundy,
G9 ma funkcję podwójnej stabilizacji obrazu (5-osiowa kompensacja z przysłoną f/6,5),
Wizjer elektroniczny OLED 3,6 Mp ma powiększenie 0,83 odświeżany z częstotliwością 120 klatek na sekundę. Wizjer umożliwia przełączanie się pomiędzy trzeba trybami,
Aparat ma funkcję 6K Photo. Co to oznacza? Fotografujemy w tempie 30 klatek na sekundę, a następnie wybieramy najlepsze ujęcie w postaci pliku JPEG o rozdzielczości do 18 megapikseli,
Sprzęt posiada tryb wysokiej rozdzielczości umożliwiający wykonywanie nawet 80-megapikselowych fotografii w formatach RAW i JPEG,
Lumix G9 umożliwia rejestrowanie materiałów wideo w 4K w 60 kl./s.
Bardzo obszerną specyfikację aparatu można znaleźć na dole materiału.
Aparat, wygląd i bateria
Sam korpus waży 658 g, nie tak mało jak na system Mikro Cztery Trzecie, ale można się przyzwyczaić - całość należy uznać za solidnie wyważoną. Obudowa aparatu jest magnezowa. Sprzęt oferuje dwa sloty na kartę SD, ładowanie przez port USB 3.0 zgodność z ultraszybkimi kartami UHS-II/V90, pełnowymiarowe złącze HDMI, joystick, wskaźnik LCD z kontrolkami i wygodny uchwyt. Producent zapewnia, że G9 ma dodatkową ochronę przed minimalnymi ilościami wilgoci, wody lub pyłu.
Aparat wyposażono w baterię o pojemności 1860 mAh. Przekłada się to na około 400 do 700 wykonanych zdjęć, zalążnie od częstotliwości ich wykonywania. Można mówić o nawet kilku dniach bez ładowania, jeśli wykorzystujemy aparat raz na jakiś czas. Akumulator ładuje się szybko. Interfejs menu nie sprawa większych problemów podczas użytkowania. Do wysyłania zdjęć bezpośrednio z aparatu do urządzenia mobilnego potrzebna jest specjalna aplikacja przygotowana przez Panasonica.
Wykonane zdjęcia
W galerii można znaleźć serię zdjęć zrobionych aparatem Lumix G9. Podczas testów nie tylko wykonaliśmy zdjęcia robione z myślą o recenzji, ale również wykorzystaliśmy G9 do naszej codziennej pracy, czyli fotografowania różnych urządzeń do testów. Zebrane efekty widać poniżej. Zdjęcia wykonano używając obiektywu o uniwersalnym zakresie ogniskowych 12-60 mm:
Panasonic Lumix G9 - zdjęcia wykonane aparatem
Podstawowe wnioski: Aparat ma bardzo dobry system AF, doskonały wizjer, jest wygodny w użytku, doskonale radzi sobie podczas fotografowania ludzi, obiektów (także z bliska), przyrody i krajobrazów. Również jakość rejestrowanego materiału wideo jest naprawdę dobra.
Co mniej korzystnego można zaobserwować po użytkowaniu G9? Zakres dynamiczny budzi drobne zastrzeżenia, a zdjęcia przy słabym świetle powinny być lepsze. Osobny temat to generalne podejście aparatów do przesyłania zdjęć na urządzenia mobilne - ale to akurat bolączka wielu aparatów.
Podsumowanie
Cena (korpus): około 4999 zł