Su-27

Wtorek, 16 stycznia 2024 (11:56) Aktualizacja Czwartek, 14 marca 2024 (14:04)
Samolot Su-27 to jednomiejscowy myśliwiec, zbudowany przez biuro konstrukcyjne Suchoja w Związku Radzieckim, na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, przez zespół składający się z: Olega Samojtowicza, Walerija Nikołajenko i Władimira Antonowa. Jest to wielozadaniowy myśliwiec bojowy, który zyskał uznanie oraz ogromną popularność, dzięki doskonałym parametrom lotu, manewrowości, a także umiejętnościom w walce w powietrzu.
Su-27 - najważniejsze informacje
Su-27. /Dmitry A. Mottl /Wikimedia

Su-27 - najważniejsze informacje

  • Rodzaj/Typ:

    sprzęt wojskowy

Jego rewelacyjne cechy aerodynamiczne, mianowicie duże skrzydła o minimalnym obciążeniu przyczyniają się do tego, iż Su-27 charakteryzuje się niezwykłą zwrotnością, a ponadto może wykonywać bardziej zaawansowane manewry podczas walki w powietrzu.

Maksymalna prędkość jaką jest w stanie osiągnąć wynosi 1350 km/h. Ponadto jest w stanie wznieść się na pułap 19 000 m.
 
Samolot Su-27 wyposażony jest w potężne silniki, a także zaawansowany radar, co przyczynia się do tego, iż jest on zdolny, aby ekspresowo namierzać i niszczyć dany cel powietrzny, nawet z dużych odległości.

Uzbrojony jest w kierowane pociski rakietowe, rakiety powietrze-powietrze oraz bomby
 
Centrum Szkolenia Pilotów Sił Powietrznych w Lipiecku było pierwszym miejscem, do którego trafiły pierwsze masowo produkowane samoloty Su-27.
 
Po rozpadzie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, niektóre z myśliwców trafiły do uzbrojenia sił zbrojnych państw, które powstały w wyniku tego rozpadu.
 
Su-27 znany jest z tego, iż posiada zdolność do wykonywania nim widowiskowych manewrów, takich jak chociażby spektakularny “manewr Pugaczowa”, który nazwany został tak na cześć rosyjskiego pilota testowego. Manewr ten udaje się tylko wtedy, kiedy samolot posiada odpowiednie właściwości aerodynamiczne.
 
Su-27 posiada wyjątkowy zasięg lotu, wynoszący do 3750 km, który umożliwia mu skuteczne patrolowanie rozległych obszarów. Ponadto zdolność ta czyni go również niezastąpionym w zapewnianiu ochrony powietrznej.
 
Powstało wiele eksportowych wersji samolotu Su-27. Między innymi swoje modele zamówili: Su-27SK - Chiny oraz Indonezja, czy Su-27UBK - Wietnam. Wersje samolotu różnią się od siebie między innymi modyfikacjami oraz posiadanymi zdolnościami i dodatkowymi funkcjami.
 
Samolot Su-27 był wykorzystywany w różnych konfliktach na świecie, takich jak np. wojna Etiopii z Erytreą, ale i podczas inwazji rosyjskiej na Ukrainę. W Rosji używany jest przez rosyjskie siły powietrzne, w celu patrolowania przestrzeni powietrznej, a ponadto do innych zadań operacyjnych.

Temat Su-27 znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Su-27

Su-27 - Wiadomości